Almanya’nın Leibniz Ensitüsü’ndeki araştırmacıları tarafından yapılan son bir araştırma, Psilocybe cubensis (sihirli mantar) toplandıktan sonra veya üzerine çizik attığınızda neden maviye dönüştüğünü açıklıyor.

Çalışma, Applied Chemistry International‘ın Kasım sayısında yayınlandı. Psilocybe cubensis’in mavileşmesini mantar meraklıları çok uzun zamandır içindeki psilosibine bağlıyordu. Bu araştırma ile birlikte de bunun psilosibin içeriği ile alakalı olduğu ifade edildi.

Kimyacılar, Psilocybe cubensis ekstraksiyonlarına bir grup kimya hilesi yaptılar. Mantarın içinde psilosibin mevcuttur. İnsanların ya da bazı hayvanların bu mantarları yemesi ile psilosibin, psilosin maddesine dönüşür. Psilosin daha sonra, molekülü kendi ayna görüntüsüne dimerize (1) eden veya çoğaltan ek dönüşümlere uğrar.

Peki, bu ne anlama geliyor? Birincisi, bu çalışmanın sonuçları, yeni kurulan ilaç şirketlerinin psilosibini yasal bir tıbbi tedavi olarak araştırmaya başlaması gibi Psilocybe cubensis‘in de popüler bir araştırma konusu haline geldiğini gösteriyor. İkincisi, ABD’de bazı şehirler psilosibin mantarların kişisel kullanımına izinleri verildi. Şimdi biyokimyacılar kelimenin tam anlamıyla genetiği değiştirilmiş bakterilerden psilosibin üretebildiklerine göre, yakında mantarlar üzerinde çok daha fazla çalışma göreceğiz.

Çalışmanın bulguları ayrıca görsel sanatçılar, iç mimarlar, moda tasarımcıları ve hatta makyaj sanatçılarına yeni araçlar sağlayabilir. Artık kenevir bileşikleri kozmetikten yastıklara kadar her şeyle sonuçlanırken mantar bileşiklerinin günlük ticari ürünlere yaygınlaştırılması da yakın gelecekte görülebilir.

(1) (iki aynı molekülün birleşerek daha büyük boyutlu bir molekül oluşturması amacıyla) dimer oluşturmak

Kaynak: Merry Jane

Daha fazla oku: Kenevir yağının sağlığa faydaları

Daha fazla oku: Kenevir pillerinin lityum ve grafen’den daha güçlü olduğu söyleniyor

Daha fazla oku: Kenevir olmayıp şifalı kannabinoidi içeren 8 bitki

Bu yazı tamamıyla açıklama, bilgilendirme amacıyla orijinal kaynağından çevrilerek hazırlanmıştır. Yazarın ve sitenin hiçbir suretle teşvik etme, özendirme amacı yoktur. Uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak, tehlikeli ve kanunen yasaktır. Kesinlikle tüketilmemesini tavsiye ediyoruz.

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!