Sudan’ın en büyük şehri Omdurman’ın batı tarafında kuru ve tozlu bir nekropol yatıyor. Her cuma, Güneş’in batışı ile ülkenin Kadiriye tarikatı kardeşleri, sığ ve kumlu mezarlar boyunca dikkatlice yürümeye başlarlar. Yol, 19’uncu yüzyıl liderlerinin türbesini barındıran Şeyh Hamed Al Nil Camisi’nin soğan kubbeleri ve konik çatılarına doğru yönelir.

Parlak renkli sandalet yığını cami girişinde toplanır, namaz kılacak ibadetçiler içeriye geçer ve selamlaşır. Bazıları, şeyhlerin lahitlerinden bir avuç kum almak ya da yeşil ketenden yapılmış kutsal örtüyü öpmek için diz çöker; diğerleri Şeyh Hamed Al Nil’in oğlu emrindeki şeyhden lütuf almak için bekler. Birçoğu dışarıda sigaralarını içerken, Hartum’un popüler “çay hanımları” tarafından ikram edilen tatlı ebegümeci çayını yudumlayarak haftalık zikrinin başlamasını bekler.

Sudanlı Sufiler, Sufizm’i uygulayan dünyanın en büyük ulusal topluluklarından biri olarak sayılıyor. Kadiriye, Sudan’daki birkaç emirlikten veya tarikattan sadece biri. Bununla birlikte, her birini birleştiren Tanrı’ya giden içsel yolun zikir aracılığıyla bulunabileceğine inanılıyor.

Güneş azaldıkça bir ses İslami tezahüratla hayat bulur. Kadınlar zılgıt atmaya ve erkekler de ileriye geriye doğru sallanmaya başlar. Müzisyen topluluğu etrafında geniş bir daire oluşur. 30 yaşındaki eczacı Ahmed Mohamed Alamin “Eğer bana inanacak olursanız, size bir sır vereceğim” diye bağırır. “Zikir boyunca cennete uçarız.”

Kadiriye zikri, dervişlerin gelmesi üzerine ciddiyetle başlar. Meclis üyelerinin çoğu tarafından giyilen beyaz jalabiya’nın tam aksine derviş yaşlıları daha parlak renkli ve desenli kıyafetler giyerek kendilerini diğerlerinden ayırırlar.

Yavaş bir iki turdan sonra, derviş yaşlıları birbirlerinden ayrılmaya başlar. Bazıları atmosferi özümsemek için hareketsiz durur ve diğerleri de yerinde yavaşça dönmeye başlar.

Saint Louis Üniversitesi’nde teolojik çalışmalar yürüten Profesör John Renard’a göre; birçok Sufi yazarı renkleri belirli ruhani deneyimlere bağlayan sistemler geliştirmiş. Örneğin sarı inançla, kırmızı deneyimsel bilgiyle, coşku siyahla ve huzur yeşille ilişkilidir.

Kıyafet ve başlığın bazı parçaları kişisel duruşu da ifade diyor. Tarikat içinde rütbeleri görünüşten de anlayabiliyorsunuz. 

Ses, melodik, derin dille yazılmış tezahüratlar ve Kur’an’ın ezberlerini tepeden tırmandırmaya devam ederken, kolektif içselleştirmenin baştan çıkarıcı ruhu zikir avlusunu ele geçirir.

Şeyh Hamed Al Nil Camisi’nin kuru tozlu nekropolünde, bekleyen çekçeki (rickshaws: yayan bir veya birkaç kişi tarafından çekilen iki tekerlekli hafif taşıt) ile yola çıkmadan önce Sufiler arkada birbirleriyle tokalaşır ve iyi dileklerini iletirler.

Kaynak: Sociedelic