Amerikalı post-punk müzik grubu The Soft Moon, Türkiye’den en iyi 10 psych rock şarkısını sıraladı.

Türkiye psychedelic rock, nam-ı diğer Anadolu rock, son yıllarda yeniden değerlendirildi. The Soft Moon, altın çağ 60’lar ve 70’lerin en iyi işlerini inceledi.

Türkiye’deki psychedelic rock, 1960’lar sonu ve 1970’ler başı boyunca zamanın batılı rock gruplarının sesi ile geleneksel Türkiye halkının karışımıyla popülerlik kazandı. Kısmen Finders Keepers, Bouzouki Joe gibi şirketlerin yeni baskıları ve derlemeleri ile son yıllarda yeni bir dinleyici kitlesi buldu kendine.

The Soft Moon’dan Luis Vasquez bu topraklardan çıkmış psychedelic rock müziği ile ilgili şöyle diyor: “Toplama kaydımın yaklaşımı daima nadir, en egzotik, en psychedelic müziği keşfetmekti. Bu huy bazı arkadaşlarımda da var. Dolaysıyla, satın almadan bir iki hafta önce kayıtları dinlemek için sık sık bir araya geliyoruz. Bu da o toplaşmalardan biriydi ve bir arkadaşım Türk psych rock müziğini ilk defa bana dinlettirdi, resmen kaptırdım kendimi.”

1. Selda Bağcan, Yaylalar

“Yanlış hatırlamıyorsam, ilk bu şarkı ile tanıştım. Yaylalar şarkısında kullanılan synth sesine kafayı takmıştım. İstanbul’a en son ziyaretimde bir tane zurna satın aldım çünkü bir tane zurnaya sahip olmalıydım!”

2. Erkin Koray, Silinmeyen Hatıralar

“Erkin Koray, Türkiye’nin gitar efsanesi ve büyük ihtimalle ülkesinin kahramanı. Bu parça, tüm şarkı içinde Türk psych hakında hoşlandığım her şeyden mükvar.”

3. Neşe Karaböcek, Yali Yali

“Bu parça, 45 saniye içinde şaşırtıcı bir yöne doğru gidiyor. DJ’lik yapmaya her çağrıldığımda bu parçayı getiriyorum.”

4. Arif Sağ, Bu Ayrılık Neden Oldu

“Sesteki acı kesinlikle beni yok ediyor. Çok fazla depresif, çok fazla güzellik.”

5. Ersen, Garip Gönlüm

“Garip Gönlüm’de vokal melodi, aynı melodik desen ve ritim yapısını enstrümanlar ile takip etmesinden dolayı çok etkili.”

6. Edip Akbayram, Anam Ağlar Başucumda Oturur

“Bu parça içimdeki yılan ruhunu dışarı çıkartıyor.”

7. Barış Manço, Dönence

“Soundtrack, prog rock, psychedilc, funk, disco, soul ve pop. Bu parça, bütün hepsini sunuyor. Keyfini sürün!”

8. Bunalım, Yollar

“Doğruca söylemek gerekirse türk psychedelic rockinin sakası olmaz. Bunalım, çılgın sahne gösterileri ile biliniyordu ve Erkin Koray ile aynı evi bir noktada paylaştığına inanıyorum.”

9. Şakir Öner Günhan, Hop Taraleylim Havası

“Bu parça, benim paranoya günlerim boyunca bana yardımcı olmak için doğru bir seçim oldu. Türk psych vinil plak koleksiyonumun ana parçası!”

10. Beybonlar, Nenni

“Bebek ağlama girişinden sonra, içim bir garip oldu. Davulcu, bütün şarkı boyunca inanılmaz solo davul performans gerçekleştiriyor.”

6 Ekim 2015, Gaia Dergi