How to Get Ready for the Global Eco-Village Movement” (Küresel eko köy hareketine nasıl hazırlanılır?) başlıklı yazısından çevrilmiştir. Kendi yolunuzu bulmanız dileğiyle keyifli okumalar!

İnsanlar neden şehirleri bırakıp, köylere dönüyor hiç merak ettiniz mi? Stresten, anksiyetiden, sağlıksız yiyeceklerden, klorlu sudan, trafik sıkışıklığından, hava ve ses kirliliğinden, kira ödemekten, ilgi alanlarınıza vakit ayıramamaktan sıkıldınız mı?

Doğa ile denge içinde yaşamayı ister misiniz? Günlük hayatınızda daha fazla anlam mı arıyorsunuz? İnsanlarla daha gerçekçi iletişim, doğa içinde zaman geçirme, hayallerinize ve ilgilerinize daha fazla zaman ayırma, bahçeden taze gıdalar, geceleri derin bir uyku, köpüren akarsu ve öten kuşlar mı?

Ekoköylerde yaşamak, modern şehir yaşamının birçok rahatsızlığına karşı bir panzehir olabilir. İnsanlar, yüz binlerce yıldır doğa döngülerine bağlı olarak kabilesi ve yakın akrabaları ile küçük yerleşim yerlerinde yaşamış. Bazı psikologlar da; şu ana kadar görülmemiş depresyon, stres, endişe, uyuşturucu bağımlığı ve intihar düzeylerinin birbirimizle ve doğayla olan yakın ilişkilerimizden kaynaklanan bu temel kopukluğa bağlı olduğunu söylüyorlar.

Bir ekoköy, daha sürdürülebilir olmaya karar veren kasıtlı bir topluluktur. Pratikte, bu, yaşamın gereklilikleri için kaynak girdilerinin, yerel kaynaklardan geldiği ve doğanın sürekli olarak kendini yenilemesine ve sürekli ihtiyaç duyulan malzemelerin sağlanmasına imkân verecek şekilde doğrudan doğadan türediği anlamına gelir. Ayrıca ekoköyler insanların genel yaşam kalitesini en üst düzeye çıkarmak için tüm sistem tasarım prensiplerini kullanarak tasarlanır.

İşte size yardımcı olacak 10 adımlık bir kılavuz!

Küresel eko köy hareketine nasıl hazırlanılır?

1. Topluluğunu büyüt

Hazırlık için yapabileceğiniz en önemli şey topluluğunuzu, bağlantılarınızı ve ağınızı büyütmektir. Benzer fikirlere sahip insanlardan oluşan geniş bir topluluk ile sağlamlaşan ilişkilerin size birçok yönden geri dönüşü olacaktır ve sonsuz olasılıklar yaratacaktır. Hayallerini yaşayan ne kadar çok insan görürseniz, işte o zaman siz de hayallerinizi yapabileceğinizin farkına varırsınız. Topluluklar hayallerinizi yaşamak için size ilham ve destek verebilir.

2. Nuevo Mundo Projesi’ne katılın

 • İlgi alanlarınıza ve ihtiyaçlarınıza uyan, dünyadaki seçilmiş etki merkezleriyle ve dönüşüm arayışında olan benzer insanlarla iletişime geçin.
 • Bu kış adım atmaya ne dersiniz? Nuevo Mundo Projesi’nin ağını kullanarak eğitim, etkinlikler ve iş değişimleri için eko köyler ve etki merkezlerini bulabilirsiniz. (Türkiye’de de TaTuTa gibi ağlardan ya da Facebook gruplarından yararlanabilirsiniz.)

3. Paylaşmak ve kullanmak için beceriler edin

 • Yediğiniz gıdanın üretimine dahil olun: Topluluk bahçelerini ziyaret ederek veya kendi bahçenizi oluşturarak kendi gıdanızı nasıl büyüteceğinizi öğrenin. Kendi ülkenizdeki topluluk bahçelerini keşfedin. San Francisco gibi şehirlerde kentsel bahçe haritaları varmış. Ne güzel değil mi?
 • Kendi kıyafetinizi yapmayı öğrenin. Nasıl dikmenizi öğreten bir sürü eğitici videoyu internetten bulabilirsiniz.
 • Kendi bisikletinizi yapın ya da kullanılmış bir bisiklet satın alın. İnternette bisiklet yapımı ile ilgili bir sürü videoyu bulabilirsiniz.
 • Kaynakları paylaşarak topluluğunuz ile çalışmaya başlayın. 
Küresel eko köy hareketine nasıl hazırlanılır?

4. Armağan ekonomisi ağlarını kullanın

 • Kalacak yer ararken Couchsurfing, Warm Showers (Bisikletçiler için), AirBnb gibi oluşumlardan yararlanabilirsiniz. Yemek paylaşım platformlarını da mümkün olduğunca kullanabilirsiniz ve artan yemeğinizi de paylaşmayı unutmayın.
 • Anlamlı deneyimler, yeni yetenekler ve kalacak yer için WWOOF, GrowFood gibi oluşumları değerlendirebilirsiniz.
 • Bir hediye çemberi oluşturun veya katılın. Gerçekten ama gerçekten ücretsiz bir pazar başlatın.

5. Hayalinizdeki köyü düşleyin

Neye benziyordu? Kim orada yaşayacaktı? Gününün nasıl geçirirdin? Diğer insanlarla konuşmaya başlayın ve benzer hayallere sahip insanların olup olmadığına bakın. Sürdürülebilir eko köyler, benzer vizyonları olan insanları bir araya getiren bir sosyal topluluk ağıdır. Aynı fikirdeki insanları bulmanıza yardımcı olacak Facebook gruplarına katılabilirsiniz.

6. Yerel permakültür, sürdürülebilirlik projelerini ve kenin yap alanlarını keşfedin

 • Kendin yap projeleri yapan grupları, oluşumları araştırın ve bunu gerçekleştiren kişilerle bağlantı kurun.
 • Yerel permakültür ağlarını keşfedin. Buradaki permakültür sohbetlerine katılın. Eğitimlerini takip edin.
Küresel eko köy hareketine nasıl hazırlanılır?

7. Yaşayın

 • Kapalı yaşam sistemlerini ilk elden anlamak için tüketimin ve yerel üretimin hâlâ bir norm olduğu bir eko köyde veya uzak bir yerel toplulukta en az 1 ay yaşayın.
 • Ne tür beceriler öğrenmek istediğinize karar verin ve bu becerilerin yaygın olduğu yerli toplulukları bulmak için kendi araştırmanızı yapın (Örnek; şifalı bitkiler ile geleneksel şifa, el işçiliği.)

8. Zanaata odaklanın

Hayattaki tutkunuzu keşfedin. Sizi enerjili ve heyecanlı yapan nedir? Yaratıcılığınızı ne ortaya çıkarır? Uzmanlaşmak istediğiniz bir zanaatta, tercihen bir topluluğun ihtiyaç duyabileceği veya isteyebileceği bir şey üzerinde, bir öğretmene veya ustaya çıraklık yaparak deneyim kazanın.

9. İletişim becerilerini öğrenin ve uygulayın

 • “Holdin space” pratiği – bu fikir, bir kişinin yargılanma baskısı olmadan kendisini ifade etmesine izin vermektir. Bu, “bilinç” ya da “paylaşım” hareketine verdiğimiz etiketlere aykırı olabliir. İnsanları harekete sokmak için insanları değiştirmemiz gerektiğine inanırız.
 • Kişisel arzularımızı ve etrafımızdakileri “iyileştirme” ihtiyacımızı bir kenara bırakalım. Kendimizi kolektif amacımız tarafından yönlendirilmiş olarak bulabiliriz.
 • Holakrasi ve Şiddetsiz İletişim, iyi iletişim için yapılar sağlar. Holacracy.org’un yayınladığı “Farklılaştırıcı Organizasyon ve Kabile” başlıklı yazısına göre; bireysel ihtiyaçlardan ziyade kolektif amaca odaklanmak, kendi kimliğini ve hedeflerini ebeveynlerinin ötesine taşıyan bir çocuk gibi hayattaki kendine özgü amacından daha fazla hareket etmeyi” mümkün olan bir çevreye olanak tanır.

10. Kendinize bir okuma listesi oluşturun ve dört elle sarılın!

Sürdürülebilirlikle ilgili yayın yapan internet siteleri çeşitli kaynakların listelerini paylaşıyor. Bu listelerden yararlanabilirsiniz. İnternetten istediğiniz konuyla ilgili kaynakları sıralayın ve okumaya başlayın.