Yeni yıl yaklaşıyor… Zaman hızlı geçse de bazı şeyler değişmiyor. Belirli günlerde hediye almanın daha önemli olduğu algısı gibi. Yine de hangi gün olursa olsun hediye almak, vermek hepimizi mutlu eder. Üzerine düşünülmüş, emek verilmiş bir hediye her zaman daha anlamlı.

Aynı zamanda hediye paketlemek de böyle günlerin en savurgan kısımlarından biri fakat bu şekilde olmak zorunda da değil. Çünkü güzel hediyeler sarmak için kâğıtlar, çantalar, fiyonklar ve kurdeleler ile çok fazla atık ortaya çıkabiliyor. Bunların yerine hediye paketlemenin sıfır atık yollarını araştırabiliriz. Aşağıda atık çıkarmadan sarabileceğimiz birkaç yöntemi paylaştım. Sadece doğru malzemeleri kullanmalısınız. Bu malzemeleri evinizde, iş yerinizde, geri dönüşüm kutularında bulabilirsiniz. Sadece etraflıca çevremize bakmamız yeterli.

Hediye paketlemenin sıfır atık yolları

Kâğıt

Kâğıt çeşitleri son dakika paketlemeleri için her zaman harika bir fikir! Gazete kâğıdı da günümüzde hâlâ birçok yerde kolayca bulanabilecek materyallerden biri. Gazetelerin karikatür bölümlerini sarmak için tercih edebilirsiniz. Ayrıca hediyeleri sarmak için atık olma yolundaki dergileri, eski kitapları, eski haritaları veya notaları da kullanabilirsiniz.

Kumaş

Bazı dikiş artıkları, eski düğmeli tişörtler, kumaş peçeteler ile kumaş kullanarak sıfır atığa çevirebilirsiniz. Zaten kumaşı benzersiz bir şekilde katlayarak ve bağlayarak, doğa dostu felsefeyi kucaklayan furoshiki adı verilen bir Japon kumaş sarma tekniği var.

Kavanoz

Hediyenizi paketlemeden önce bir poşet içine koymaktansa cam bir kavanoza da koyabilirsiniz. Kavanozu eski bir kumaş veya kurdele ile giydirebilirsiniz. Hediyeyi vereceğiniz kişi kavanozu büyük ihtimalle yeniden kullanacaktır.

Battaniye

Yumuşak bir battaniye bonus olduğunda, bir hediyenin içinden iki hediyenin çıkmasına sanırım çoğu insan itiraz etmez. Hediyenizi düz bir battaniyeye yerleştirin, ardından eğlenceli sarma fikri için tüm köşeleri birbirine bağlayın.

Poşet

Poşetleri hediye paketine dönüştürebilirsiniz. Eğer poşet markası rahatsız bir görüntüye sebep oluyorsa, reklam kısmını eski bir tebrik kartı ile kapatabilirsiniz. Ayrıca mağaza çantalarını (kartondan olanlar) da aynı şekilde değerlendirebilirsiniz.

İp, kablo, kumaş artıkları, eski takılar, tarçın çubukları, broş, bilezik, çam kozalakları, kış meyveleri, dallardan düşen yapraklar gibi alternatiflerle de hediyenizi bağlayıp, süsleyebilirsiniz.

Fotoğraflar: goingzerowaste.com