Günahkâr ve yasak bitki olarak sayılan kenevirin harika dünyası, gezegenin kurtuluşu için gerekli olan hediyelerden biri olabilir. Herkesin bu kadar korktuğu bu bitki yapı malzemesinden tekstile, plastikten petrole kadar birçok zararlı ürüne alternatif olarak kullanılabiliyor. Deniyor ki yasaklı olmasının asıl nedeni pek bir politik. Süreç nasıl ilerlemiş ise ilerlesin artık dünyanın birçok ülkesinde gerçek faydaları gün yüzüne çıkıyor. Kurallar değişiyor ve sürdürülebilirlik için kullanılmaya başlanıyor. En güzeli de insanlar kenevirin faydalarını tanımaya başlıyor. Bunun farkına varanlar da gezegene zararlı olan şeylere kenevir alternatifi üretiyor.

O zaman şöyle bir göz atalım, bakalım günümüzde kenevir hangi alanlarda kullanılıyor.

Hempcrete: Dünyadaki en sürdürülebilir yapı malzemesi

Dünyadaki enerji kaynaklarının yüzde 40’ını tüketen enerji sektörü, iklim değişikliğinin birçok tehditi karşısında sürdürülebilir alternatiflere yönelmek zorunda. Bu iş için kenevir aranan cevap! Hempcrete betona benzer bir yapı kompozitidir.

Gezegene zararlı 5 şeye kenevir alternatifi

Hempwood: Kenevirden tahta

Kentucky’deki yeni bir tesis, kenevirden tahta yetiştiren ilk fabrika olarak üretime başladı. Meşe ağacından yüzde 20 kat daha sert olmasının yanı sıra hempwood 100 kat daha hızlı büyüyor. Geleneksel meşe malzemeleri gibi göründüğünü ve aynı hissiyatı verdiği söyleniyor. Bir ağacın tamamen olgunlaşması için on yıl beklemek yerine kenevir hasat edildikten sonra sadece altı ay içinde tekrar yetiştirilebiliyor.

Daha fazla oku: Kenevir ile nükleer radyasyon atıkları ve zehirli kimyasallar temizleniyor

Hemp Plastic: Plastiğe biyo çözünebilir alternatif

İçeriğinde bulunan doğa dostu polimerler ile daha yeşil bir geleceğin hayalini bizlere sunuyor.

Gezegene zararlı 5 şeye kenevir alternatifi

Kenevirden yapılmış ve kenevir ile çalışan uçak

Kanadalı kenevir şirketi Hempearth Group, kenevirden yapılmış ilk uçağı inşa etmeye hazırlanıyor. Bu uçak aynı zamanda kenevir ile çalışmaya ayarlanmış. Koltuklardan kanatlara, duvarlarına kadar her şey kenevirden yapılacak. Firma kenevirin çelikten 10 kat daha kuvvetli olduğunu öne sürüyor. Geleneksel havacılık malzemeleri kenevirden daha ağır ve toksiktir. Kenevir önemli ölçüde daha hafif olduğundan gökyüzünde kalması için çok daha az yakıt gerektirir.

Kenevirden yapılmış prefabrik ev

Depreme dayanıklı olmasının yanı sıra daha uygun fiyatlı olduğu da söyleniyor. Dun Agro gibi firmalar kenevirden prefabrik evler yapıyorlar.

Sanırım bu listeyi istersek çoook uzatabiliriz. Kıyafet, petrol, kâğıt… aklınıza gelebilecek birçok şeyde kenevir bitkisini kullanabiliyoruz.

Kapat Fotoğrafı: Davide Ragusa/Unsplash

Bu yazı tamamıyla açıklama, bilgilendirme amacıyla orijinal kaynağından çevrilerek hazırlanmıştır. Yazarın ve sitenin hiçbir suretle teşvik etme, özendirme amacı yoktur. Uyuşturucu kullanmak ve bulundurmak, tehlikeli ve kanunen yasaktır. Kesinlikle tüketilmemesini tavsiye ediyoruz. Yazar burada kenevirin doğru kullanılması takdirde ekolojik faydasını göstermektedir.