Julian Lechner isimli bir kişinin startup projesi olan Berlin merkezli Kaffeform şirketi, kahve telvelerini yeniden kullanılabilir bardaklara dönüştürüyor.

Plastiklere alternatif olarak çok fazla ürün piyasaya sürülüyor ama hangisine güvenebileceğimize bazen emin olamıyoruz. Hatırlarsanız geçenlerde Alman tüketici grubu, bambu kahve fincanlarından uzak durulmasını açıklamıştı. Daha sağlıklı bir fikir ise bu sefer Berlin’den geldi.

Birleşik Devletler her yıl 120 milyar tek kullanımlık kahve fincanı üretiyor. Tüm dünyayı hesap edin! Bununla birlikte sadece biyolojik olarak parçalanamayan fincanlar değil aynı zamanda kahve yığınlarını da bunun üstüne ekleyin.

Kahve telvesi yeniden kullanılabilir bardaklara dönüşüyor

2009 yılında ürün tasarımı üzerine eğitim alan Lechner kendisinin ve arkadaşlarının günlük ne kadar kahve tükettiğini fark etmiş. Almanya’da ortalama bir insan yılda 13 kilo kahve çekirdeği tüketiyor. Neredeyse tüm kahve fincanlarının yüzde 99’u çöp kutusuna gidiyor.

Böylece Lechner, doğa dostu kahve fincanları üretmek için işe koyuldu. Sadece Kaffeeform değil, Crow Cycle Courier Collective de bu işin ucundan tutuyor. The Collective, her gün yaklaşık 50 kilo kahve telvesi topluyor. Daha sonra bitki lifleri, doğal reçineler ve kayın ağacı taneleri gibi şeylerle kuruması ve karışması için farklı bir tesise gönderiliyor. Bir fincanı ve altlığı yapmak için altı fincan kahve telvesini yoğun basınç ve ısı ile sıkıştırıyorlar. Bitmiş ürünler yüzde 100 biyolojik olarak parçalanabiliyor.

Lechner’in hedefi sadece bardak üretmek değil aynı zamanda kahve telvelerinden mobilya ve farklı ürünler de üretmek.

Kaynak: Truth Teory