Noise Velocity, dünyanın farklı yerlerinden psycore prodüktörlerini bir araya getiren toplama bir albümdür. Oxomo tarafından toplanan, Metacortex Records tarafından yayınlanan ve özgün psycore parçalardan oluşan albüm için özellikle yüksek BPM parçalar seçildi.

Noise Velocity, gürültü hızı ya da seviyesi anlamına geliyor ve ses hızı ile ilişkilidir. Ses dalgalarının yayılma hızı bulunduğu ortama göre değişir. Ses hızı, titreşen bir cisimden küresel ve üç boyutlu olarak yayılan ve elastik bir ortamda ilerleyen bir ses dalgasının (hava, su, metal…), birim zaman başına kat ettiği mesafedir. Sesin kendisi, titreşen cisimlerin etkisiyle meydana gelen dalgaların işitme organı üzerinde yarattığı duyumdur.

Gürültü, yaygın olarak, istenmeyen ses veya ses kirliliği anlamıyla kullanılır. Elektronik alanında gürültü; pre amplifikatör, televizyon gibi ses veya görüntünün çevrilmesini sağlayan sistemlere etki eden, iletilmek istenen bilgi sinyaline karışan parazitlerdir. Her çeşit ses, sürekli ve düzensiz olarak tekrarlandığında gürültü olarak algılanabilir. Bazı elektronik müzik türleri gürültü ve hızı estetik birer form olarak kullanmış, tek başınayken gürültü gibi algılanabilecek sesleri, melodilerle iç içe kullanarak harmonik yapılara dönüştürmüştür. Gürültü ve hız, experimental ve psycore türlerin en önemli iki elementidir. Gürültülü sesler kullanan türlerin çoğu giderek hızlarını arttırmıştır.

Kick ve bass’ın birlikteliği

VA Noise Velocity Metacortex tarafından 30 Kasım'da yayınlanıyor
Oxomo tarafından toplanan, Metacortex Records tarafından yayınlanan ve özgün psycore parçalardan oluşan albüm için özellikle yüksek BPM parçalar seçildi.

Dark psychedelic trance gibi çok kanallı müziklerde, parçanın hızını belirleyen katman yani tempo, BPM (Beats per minute/ Dakikadaki vuruş sayısı) olarak adlandırılır. BPM, kick ve bass’ın birlikteliği ile oluşan “bassline”ın hızıdır. Çok kanallı parçalarda diğer kanallar BPM’den yavaş ya da hızlı olabilir ancak iskeleti belirleyen BPM olduğu için parçanın hızı da BPM’e göre belirlenir.

Zaman ilerledikçe parçaların BPM’leri de artmıştır. 10 yıl önce 200 BPM darkpsy bir parça olabileceğini hayal edemezken, şimdi 200 BPM psycore ve experimental darkpsy türlerinin ana hız iskeletini oluşturur. İlginçtir ki, BPM arttığı ve parçalar hızlandığı halde kulağa, eskisi kadar hızlı gelmemektedir. Çünkü BPM’i hızlı parçalarda diğer katmanlardaki melodi ve efectler kontrastı yaratmak için daha düşük hızlarda seçilmekte bu da hıza yeni bir anlam vermektedir. 200 BPM üzeri parçalarda ses hızı artık yeni bir anlam kazanmış, hikâye anlatım biçimi ve ses tasarımı daha farklı bir biçim almıştır. Artık müzikte yeni bir boyuta geçiyoruz ve herşey süper hızlı bir hal alıyor!

Türkiye’nin ilk psycore prodüktörü de albümde yer alıyor

Metacortex Records tarafından yayınlanan albümdeki bütün parçalar sesin hızı ve gürültü konseptlerinin farklı anlamları dikkate alınarak tasarlanmıştır. Albümde gürültü ve hızın farklı boyutları yansıtılmış 14 parça bulunuyor. Psycore türünde en yaratıcı ülkelerden olan Brezilya’dan dokuz prodüktör (Arkhos, Imaraka, Blackphilip, Begotech, Groovality, Jiazihu, Chaostrophob, KronuM, Uirapuru), Mexica’dan Alocer Graveyard Project, Almanya’dan Tom Gotchi & Supertoxik ve Türkiye’deki ilk psycore prodüktör Fatal Error çalışmalarını albüm içerisinde dineyebilirsiniz.

Albümün konsepti ve sanatçı seçimleri Metacortex Records’tan Oxomo’ya aittir. Albümün mastering kısmı Brezilya’dan BlackPhilip tarafından, albüm kapak tasarımı is Kanada’dan Oryza adındaki genç tasarımcı tarafından yapıldı.

VA Noise Velocity albümünü, Bandcamp sayfalarından satın alınabilir, Soundcloud ve Youtube sayfalarından dinleyebilirsiniz.