Aslında bir opera sanatçısı olan SagaVanga, yakın zamanda psy-trance prodüktörlüğüne de başlayarak çalışmalarını kendi SoundCloud hesabı üzerinden paylaşıyor. Geçtiğimiz günlerde de The Slippery Slope Remix‘ini yayınladı. Biraz kendisini ve müziğini tanımaya ne dersiniz?

“Rönesans, barok ve klasik dönem gibi adlarla anılan çağlar, beraberinde mimari, psikoloji, tarih ve sanat akımları gibi insanlığın etkilendiği yenilikleri beraberinde getirirken Kova (teknoloji-akıl-uzay) Çağı’nda bizim payımıza düşen ‘illustration’ ve ‘Collage Art’ oldu” diyor SagaVanga.

SagaVanga, Slippery Slope Remix'ini çıkardı
SagaVanga, Kabak’ta performans sergilerken.

Müzik prodüksiyon çalışmalarına devam eden SagaVanga, tabiri remix, kendince “SoundCollage” adını yakıştırdığı tekniği, The Do’nun Slippery Slope parçası üzerinden trance ritimlerine uyarlamaya çalıştı.

Parçanın mastering’i de yakın zamanda SoundCloud üzerine eklenen mastering bölümü ile yapıldı. Aynı zamanda SagaVanga, “SoundCollage bana iki ya da daha fazla yakayı birleştirecek köprüler inşa etmek gibi geliyor ve heyecanlanıyorum” şeklinde duygularını ifade ediyor.

Multi üretimler

Aslında görsel tasarım ürünlerini sunmak üzere yola çıkan SagaVanga, daha sonra müzik ile de yolunu birleştirdi. Her proje için farklı isim arayışına girmek yerine bir isim üzerinde çeşitlendirme yapmayı tercih etti. “Yine bu ismi kullanarak üretim yapabildiğim çeşitli alanları ‘SagaVanga’ genel adı altında toplayıp küçük alt metinlere ayırıyorum.”

Peki, nedir bu SagaVanga dediğimiz ise şöyle cevaplıyor:

“Psy-trance kültürünün içine balıklama daldığım zaman dilimlerinden birinde paranomal deneyimlerini, çevresindekilere aktarırken büyük ses getirmiş olan Baba Vanga’nın belgeseline denk geldim. Araştırmaların sonucu bitkilerle de arasının iyi olduğunu öğrendim ve örtük süreçler içeresinde bu isim beynimde iyiden iyiye yer etmeye başladı. Hani bazen bir konu hakkında düşünürken zihninizde bir ışık yanar ya o hesap Vanga’nın ismine ortakçı oluverdim ve ‘saga’ kelimesini ada ekleyerek proje ismimi oluşturdum. Saga’nın kelime anlamı da destan, ferman, salıktır.

SagaVanga, Slippery Slope Remix'ini çıkardı
SagaVanga, Slippery Slope Remix’ini çıkardı

Yani ismin izlediği yol: Vanga’nın Destanı’nın yolu olmuş oldu. İçinde bilgelik, durugörü ve yardımseverlik anlamlarını barındıran bir proje ismi.

Açıkçası yıllar geçtikçe mistisizmin büyüsünden çıktım sayılır. Malum Z kuşağı, fikirlerimiz üstünde ilginç değişiklikler yaptı ve yapmaya devam ediyor. Fakat Baba Vanga’nın kırsal bölgede yaşamış bir kadın oluşu ve gözlerini kullanamamasından kaynaklı geliştirdiği diğer duyularının ehemmiyeti üzerinde yoğun hislenişim ile hâlâ bana güç vermeye devam ediyor.”

Kendisini ise şöyle anlatıyor:

“Aslında anarşizm sempatizanı bir sanatçı olabilmenin peşindeyim ama içimde bir memur oturmuş kurallara uymamı da salık veriyor. Bu ikili ruh hali hayatımı şekillendirirken zihnimde hep cereyan yapmıştır. ‘Sayısal’ konular üzerine eğitilmek adına adım atmışken kendimi konservatuvarda opera bölümü okurken buldum. Kişiliğim için ilginç deneyimlerin olduğu beş yılımı yontulmaya yatırdım. Sahne tozunu zorla yutturdular ve artık ‘Performans Sanatçısı’ olmak üzere mezun edildim. Bu yontulmanın üzerimdeki kalıcı etkisi ve değişikliği beni farklı bir karaktere de taşımış oldu tabii… Zaten içgüdüsel ‘görünür olabilme’ telaşım performans sanatı ve müzik eğitimi almak ile perçinlenmiş anlamlı bir birliktelik kurmuş oldu.

‘Seni izlemeye kimse gelmemiş olsa da, o an içinde bulunduğun koşullar performansını etkileyecek zorlukta olsa da daima elinden gelenin en iyisini yapmalı ve ışıklar senin için söndügünde ‘hayır, bu da yeterli bir performans değildi’ diyebilmenin erdemli olduğuna inanmalısın'”

Track’i satın alıp desteklemek için Bandcamp hesabına gidebilirsiniz.