İlk teklisi Burning Witches ile kulaklarımıza keyifli bir şölen sunan Make Mama Proud, geçtiğimiz günlerde ilk albümünü çıkararak yerli sahneye seksi, canlı ve özgün tınıları ile giriş yapmayı başardı.

Her ne kadar grup ve albümü henüz çiçeği burnunda olsa da, bestelerindeki/şarkılarındaki kıvraklık ve grubun enerjik performansı, büyük ölçüde gelecek vaadediyor. Albüm ise bana göre yerli sahnenin stoner rock türünün orijinal örnekleri arasına hızlıca giriş yaptı diyebilirim.

Bu keyifli ve güzel grubun elemanları ile müziklerine ve gelecek hedeflerine dair biraz sohbet ettik.

Daha fazla oku: Psychedelic stoner’da sağlam bir sound: Midvil

Make Mama Proud – Kerem Çınar

Merhaba. Öncellikle tebrik ederim, muazzam bir albüm olmuş. Sizleri biraz tanıyalım. Grup üyeleri kimdir ve neler yapar?

Çok teşekkürler. Make Mama Proud, bas gitar ve vokalde Kerem Çınar, gitarlarda Deniz Yurtdaş ve Ekin Çimren, davulda da Parham A.G.’den oluşuyor. Hepimiz öğrenciyiz ve aynı zamanda farklı alanlarda da olmak üzere çocukluğumuzdan beri müzikle uğraşıyoruz.

Müzikle ilgilenmeye nasıl başladınız?

Müzik her an hayatımızın her yerindeydi. Ailelerimiz, arkadaşlarımız ve medya dinlediğimiz müziğe veya çaldığımız enstrümanlara ilgi duymaya başlamamızda büyük bir rol oynadı -tabii ki herkes gibi.- Eminim ki hepimize gazı veren spesifik sanatçılar olmuştur zamanında. Yani kısacası ilgimiz doğal gelişti diyebiliriz.

Make Mama Proud nasıl bir araya geldi?

Make Mama Proud en başında kurucu üye Deniz’in aklına geldi. Deniz’in isimi bulmasının tatlı bir hikâyesi bile var. Deniz ve Parham öncesinde “Vaveyla” diye bir grupta çalıyorlardı. Vaveyla’nın dağılması ile Deniz MMP’yi kurmak için kolları sıvadı ve Parham’a da bu projede baget savurmayı teklif etti. O da kabul edince, daha sonra da Ekin ve Kerem’in de katılmasıyla beraber grup son halini aldı.

“Burning Withces’dan aldığımız reaksiyon bizi çok motive etti…”

İlk tekliniz Burning Witches ile duruşunuzu ve çıkışınızı gayet sağlam olarak gerçekleştirdiniz. Albüm zaten hazır mıydı? Müzikal serüveniniz bu süreçte nasıl gerçekleşti?

Burning Withces, Deniz’in de deyimi ile biraz ısınma turu tadındaydı. Şarkıların çoğu vardı, çoğu halen yazım aşamasındaydı. Süreç genel olarak “MMP HQ” dediğimiz ev stüdyomuzda geçti. Davullar hariç tüm enstrümanlar HQ’da Deniz tarafından kaydedildi. Davullar da Jam Session Stüdyo’larında Erhan Kabakçı tarafından kaydedildi. Yorucu ve dolu bir süreç olmasına rağmen bir o kadar da eğlenceliydi. Burning Withces’dan aldığımız reaksiyon bizi çok motive etti ve sonunda çıkardığımız albüm tüm bu emeklere değdi kanımızca.

Make Mama Proud – Deniz Yurtdaş

Albüm henüz çok yeni çıktı ama tepkiler nasıl? Ve en önemlisi siz kendi soundunuzu ve müziğinizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tepkiler beklediğimizden çok daha iyi. İnsanlardan bu kadar yoğun ilgi ve destek görmek bizi çok mutlu ve motive ediyor. Sound’umuzdan ve müziğimizden gayet tatmin olduğumuzu en içten şekilde söyleyebiliriz. Hepimiz kullandığımız ekipmanlar ve yazdığımız müzik konusunda seçici müzisyenleriz. Sevdiğimiz şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz ve birbirimizden beklentilerimiz çok net şekilde dile getiriyoruz. Bu bir grubun sahip olabileceği iyi bir değer.

“Sözler genel olarak ne kadar abstract olsa da aslında temel normlara dayanıyor”

Besteleri kim yapıyor? Sözler ve müzik neyi ya da neleri anlatıyor? İlham aldığınız olaylar ve durumlar nedir?

Besteleri hep beraber yapıyoruz. Bazen ayrı olarak yazıp birbirimize gösteriyoruz, bazen de oturup hep beraber yazıyoruz. Hepimiz farklı enstrümanlara ve farklı müzik türlerine de hakim olduğumuz için ortaya atılan bir fikrin topluca yontulup şekillendirilme süreci çok tatmin edici oluyor. Sözler genel olarak ne kadar abstract olsa da aslında temel normlara dayanıyor. Bazı şarkılar da kurgu temalı oluyor (örnek; The Island ve Left-Hand Man)

Make Mama Proud – Parham A.G

Türkiye’de hatırı sayılır çok az stoner rock grubu var. Hepsinin de bana göre çok sağlam bir sound’u ve duruşu var. Siz de onlardan bir tanesi olarak sahnede yerinizi güçlü bir şekilde aldınız. Fakat genelde gruplar maalesef – belki de yeteri kadar desteği göremediği için – ya dağılıyor ya da müzik yapmaya ara veriyor. Genel olarak bu konuda neler söylemek istersiniz? Ve sizin bu süreçteki hedefleriniz neler?

Müzik hepimizin hayatının büyük bir parçasını oluşturuyor. Takıldığımız insanlardan ruh halimize kadar her şeyi etkiliyor. Çevremizde hem kişisel olarak hem de müzikal olarak çok sevdiğimiz gruplar var ve onlarla beraber aynı sahnede olmak bizi çok onurlandırıyor. Müzik yapmak, veya müzik yapmaya devam etmek her ne kadar müzisyenin kişisel hayatına bağlı olsa da, tabii ki de insanlardan gelen destek bu süreçte büyük bir rol oynuyor. Talep azsa ürün de az oluyor haliyle ve bu maalesef grupların dağılmasına yol açabiliyor. Biz MMP olarak elimizden geldiği kadar sevdiğimiz bu işi yapmaya devam edeceğiz. Çevremizdeki bu grupların da aynı şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz ve elimizden geldiği kadar birbirimize destek olmalıyız bizce.

Yerli ve yabancı sahnede etkilendiğiniz, dinlediğiniz isimler neler?

Yerli sahneden Humbaba, Strider ve Godbud’ı çok seviyoruz. Hepsi yaptıkları müzik kadar mükemmel ve çok sevdiğimiz insanlar. Yabancı sahneden de Sleep, High Reeper ve Red Fang, janramızda grupça sevdiğimiz isimlerden.

“Müziğimizi yurtdışındaki çoğu stoner rock topluluğuna gönderdik ve oradan da olumlu geri dönüşler aldık”

Make Mama Proud – Ekin Çimren

Önümüzdeki süreçlerde genel olarak hedefler neler? Özellikle yurtdışı planları var mı?

Önüzümde uzun bir yol var. Bu çıkan albümle beraber ülke çapında birkaç konser düzenleyip albümü tanıtmak istiyoruz. Aynı zamanda üretmeyi de ihmal etmeden biraz daha hızlanıp daha da güzel işler yapmak istiyoruz. Müziğimizi yurtdışındaki çoğu stoner rock topluluğuna gönderdik ve oradan da olumlu geri dönüşler aldık. İlerleyen zamanlarda tabii ki gitmek istiyoruz.

Son olarak dinleyiciler sizi nerelerden takip edebilirler?

Bizi Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden takip edebilir, Spotify, Youtube ve Bandcamp gibi bir çok platformdan da dinleyebilirsiniz.

Facebook: facebook.com/Make-Mama-Proud-296090264440307
Instagram: instagram.com/make.mama.proud
Twitter: twitter.com/makemamaproudd
Spotify: https://open.spotify.com/artist/5UwT6JUaVIB8ITvWWxwcjK?si=YTsdjzi0TryNw2tTOpzXjw
Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=EMOJbfD1FCE&t=98s
Bandcamp: makemamaproud.bandcamp.com