Ona Action Nan diyorlar çünkü torunları için 52 sahili bir yıl içinde tek başına temizledi. Tüm plastik ve diğer atıkları yılda, bir hafta boyunda topladı. O, sadece gelecek nesillerin kendi çocukluğundaki gibi bu sahilde eğlenmelerini istiyordu.

70 yaşındaki İngiliz büyükanne Pat Smith, 2018 yılını 400 mil (400 mil = 643,7376 kilometre) sahil boyunca yürüyerek, yerel plajların 52’sini temizleyerek geçirdi.

Plastik kirliliği ile ilgili bir belgesel izledikten sonra “Neden kimse bir şey yapmıyor?” diye kendine sordu ve ardından harekete geçmeye karar verdi. Action Nan, en az iki saatini sahilde geçiriyor ve plastik şişeler, plastik gıda paketleri, sigara filtreleri, balık ağları dahil olmak üzere 13 binin üzerinde atık topluyor. Genellikle torunları, bazen de başka gönüllüler onun bu çabasına ortak oluyor.

Dünyadaki okyanus kirliliğine kökten bir çözüm oluşturamadığını bilmesine rağmen, daha büyük bir harekete ilham vermeyi umuyor ve bu mücadelesine İngiltere’nin güney sahilinde konumlanan Cornwell’deki kendi “arka bahçesinde” başlıyor. Ellerinin ve ayaklarının tuttuğu sürece de bu mücadelesini durdurmayı planlamıyor.

Ayrıca Action Nan 600 yerel işletmenin plastik çubuk kullanımını bırakması için onlara ilham veren Last Straw Cornwall isimli bir kampanya da başlattı.

Last Straw Cornwall
Last Straw Cornwall

Kendi başımıza neler yapabileceğimize çok güzel bir örnek olan bu büyükanne umuyorum hepimize ilham olur. Hepimiz kendi arka bahçelerimizi temizleyerek bu mücadeleye ortak olabiliriz.