Hemen hemen birçok şeyin kenevir alternatifi üretilebiliyor. Bu çok yönlü bitki bizi her seferinde şaşırtabiliyor. Yeni araştırmalar kenevir pillerinin lityum ve grafen’den daha güçlü olduğunu söylüyor.

Robert Murray hem kenevir hem de lityum pillerinin amper eğrisini gözlemleyerek araştırmalarına başladı. Şaşırtıcı bir şekilde, kenevir hücresinin altındaki güç 31, lityum hücresinin değeri ise 4’tü. Smith, deney sonuçlarının sadece, kenevir hücresinin performansının lityum hücresinden “önemli ölçüde daha iyi” olduğunu gösterdiğini söylüyor.

Kenevir pilleri konusundaki bu ilk çalışma değildi. 2014 yılında da ABD’deki araştırmacılar kenevir bitkilerinden elde edilen “shiv” atık liflerinin grafen’den daha iyi olan “ultra hızlı” süper kapasitörlere dönüştürülebildiğini bulmuşlardı. Grafen sentetik karbon materyalidir. Folyodan daha hafif ve kurşun geçirmezdir. Fakat kullanılabilirliği biraz zor. Neyse ki kenevir, grafen fiyatının binde birini tutuyor.

2014’teki deneylerin baş araştırmacı olan Dr. David Mitlin’e göre biyolojik atıklarla gerçekten ilginç şeyler yapılabiliyor. Örneğin; muz kabukları yoğun bir karbon bloğuna dönüştürülebilir. Buna sahte grafit deniyormuş ve Mitlin, bunun sodyum-iyon piller için harika olduğunu dile getiriyor.

2018 yılında, Teksas merkezli elektrikli motosiklet şirketi Alternet ReVolt Electric Motorbikes motorsikletlere güç vermek için Mitlin ile güçlerini birleştireceğini açıkladı.

Kaynak: Truth Theory