Sri Lanka’da düzenlenen Perahera Festivali’nden (1) hepimizi dehşete düşüren fotoğraflar yakın zamanda internette dolaştı. Fotoğraflara baktığımızda, 70 yaşındaki Tikiri’nin bir deri bir kemik kalmış halinin kostümle örtülmeye çalışıldığını görebiliyoruz.

Festival boyunca her akşam Tikiri, erken saatlerde geçit törenine katıldı. Gürültü, havai fişek ve dumanların ortasında 10 gece boyunca geç saatlere kadar, ayağı zincirli bir şekilde oradaydı. İnsanlar tören sırasında kutsanmış (!) hissetsin diye her akşam kilometrelerce yürütüldü.

Daha fazla oku: Hayvanlara zarar vermeyen bir gezgin olmak

Bu korkunç fotoğraflar, Save Elephant Foundation isimli bir hayvan yardım grubunda ilk defa paylaşıldı. Vakıf, takipçilerinden Sri Lanka’nın Başbakanı Ranil Wickremesinghe’ye “bu zulmün sonra ermesini” istediklerini yazmalarını talep etti.

Bir Budist tapınağı olan Sacred Tooth Relic sözcüsü ise hayvanlarla bu tür festivallerde her zaman ilgilenildiğini söylüyordu. Sözcü, bir veterinerin Tikiri’yi kontrol ettiğini ancak hayvanın durumu hakkında başka hiçbir ayrıntı vermediğini söyledi.

Dünya Yaban Hayatı Vakfı’na (WWF) göre; Asya filinin sayısı son üç nesil içinde en az yüzde 50 oranında düştü ve düşüş gösteriyor. Yaban hayatında sadece 40-50 bin tane kaldığı tahmin ediliyor. Asya filleri nesli tükenmekte olan olarak sınıflandırılıyor.

70 yaşındaki Tikiri’nin fotoğrafları tüm dünyayı şok ettikten birkaç hafta sonra, Tikiri bu korkunç dünyaya gözlerini kapatarak özgürlüğe doğru yol aldı. Sevgili Tikiri, umarım huzuru yakalamışsındır! Işık ol artık…

(1) Temmuz ve Ağustos aylarına kadar süren Sri Lanka’daki en eski Budist festivallerinden biri.