NetGeo’da yayınlanan bir yazı, dünyanın en çok kullanılan böcek ilacı (zehri demek daha doğru olur) neonikotinoidlerin, Kuzey Amerika’daki ötücü kuşların azalması ile bağlantılı olduğu söylüyor. Bu konu ile ilgili yapılan araştırmaya göre; bu böcek ilacının kullanılmış olan tohumlarından yiyen göçmen ötücü kuşlarında hızlı kilo kaybı görülüyor ve göç yolculuğunu geciktiriyor. Yani tohum aşamasında bitkilere verilen böcek ilaçları kuşların iştahını bastırdığı için saatler içinde kilo vermelerine sebep oluyor.

Beyaz tepeli serçeler (porsuk çintesi) bu durumdan en çok etkilenen ötücü kuşlar arasında. Kuşlar iyileşse de göçün gecikmesi, hayatta kalma ve üreme şanslarını ciddi bir şekilde zedeleyebiliyor. Ötücü kuş göçü, çiftçilerin ekimi sırasında gerçekleşiyor. ABD ve Kanada’daki çoğu ürün, neonikotinoidle muamele edilmiş tohumlarla yetiştiriliyor. Kuşlar, dinlenip beslendikleri ardışık mola yerlerinde tekrar tekrar bu zehre maruz kalabiliyorlar. Bu da göç gecikmelerine sebep olabiliyor.

1980’lerin sonunda oraya çıkan neonikotinoidlerin önceki böcek ilaçlarına karşı daha güvenli bir alternatif olduğu düşünülüyordu. Ancak yapılan çalışmalar çerçevesinde, böceklerin azalmasında özellikle de arılar üzerinde önemli bir rol oynadığı tespit edildi. Avrupa Birliği, 2018’de kimyasalların kullanımını yasakladı çünkü bu kimyasallar tozlayıcı öldürüyordu.

Hollanda Radboud Üniversitesi’nde ekolojist olan Caspar Hallmann, bu araştırmanın, neonikotinoid zehirlenmesinin sonucu olarak kuşlarda davranışsal etkilerin ilk kanıtı diyor. Hallman bu bilimsel çalışmaya dahil olmasa da kendi araştırmasında da böcek yiyen kuşlardaki yaygın düşüşleri neonikotinodlere bağlıyor.

Kuzey Amerika’da tarım habitatını kullanan ötücü kuşların yüzde 75’inden fazlası 1966’dan beri önemli ölçüde azaldı. Bu yeni çalışma da neonik olarak da bilinen neonikotinoidlerin ölümlerle doğrudan nasıl bağlantılı olabileceğini ortaya koyuyor. Daha geçen ay yapılan kapsamlı bir çalışma, neonikotinoidlerin yaygın olarak kullanılması sonucunda, Amerika’nın tarım alanının 25 yıl öncesine göre, bal arıları ve diğer böcekler için 48 kat daha toksik olduğunun altını çiziyor.