Hindistan’ın dördüncü büyük metropol şehri Chennai’da yaşayan Arun Krishnamurthy çevresinde şahit olduğu kirliliğe kayıtsız kalamadı. Bunun üzerine Google’daki iyi maaşlı işini bırakarak bugüne kadar hindistan’ın 14 eyaletinde 93 göl ve göleti temizledi. Peki, bunu nasıl başardı?

Arun Krishnamurthy, Environmentalist Foundation of India (EFI), oluşumunu Chennai’da 2007 yılında kurarak göl ve göletleri temizlemeyi hedefledi. Vakıf, birçok öğrencinin desteği ile gönüllülük prensibi çerçevesinde ilerdi. Arun da bu oluşumun ilk gönüllüsüydü. Altı yıl sonra da organizasonun başkanı oldu. Oluşum o zamandan bu güne, ekolojik doğa dengesini sağlayabilmek için çok önemli olan göl ve göletlerden çöp ve zararlı bitki türlerini uzaklaştırdı.

IANS’ın e-posta aracılığı ile gerçekleştirdiği bir röportajında Arun, “Merkez ve Eyalet hükûmetleriyle çok yakın çalışıyoruz. Herhangi bir fon almıyoruz ancak hükûmet izinleri ve onayları konusunda onlara güveniyoruz. Ülke genelindeki cesaret verici grupları teşvik etme konusunda idarenin bir eğilimi var” şeklinde açıklama yaptı.

Çalışmalarından ilham alan okul müdavimlerinden doğa koruma gazilerine kadar birçok insan EFI’ya gönüllü oldu.

EFI, restorasyon çalışmalarını çocuklar için eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmeyi de ihmal etmedi. Bu doğal harikaların kendine özgü özelliklerini anlayabilmeleri için çocukların haftasonunda katılabilecekleri Cyclakes isimli bisiklet turları düzenledi. Wall-E isimli projesi ile de Hindistan’ın yaban hayatı ve doğal yaşam alanları hakkında bilgi ve farkındalığı arttırmak için kamu duvarlarına resimler çizdiler.

Farkındalık arttıkça daha fazla kişi ve kuruluş girişimi desteklemeye başladı. Hükûmetin rehberliğinin yanı sıra, çabaları Hinduha Vakfı, Murugappa Grubu, Shriram Grubu gibi ortak kuruluşların fonları ve gönüllüleri aracılığıyla desteklenmektedir.

Arun’un göl restorasyon uğraşları ona, 2012 yılında, gezegendeki yaşamı iyileştiren, bilgiyi genişleten, büyük zorluklara çözümler önererek veya gelecek nesiller için doğal ve kültürel mirası koruyan yenilikçi projelerle bireysel çabaları destekleyen Rolex Enterprise Ödülü’nü kazandırdı.