Tapınakları ile ziyaretçileri büyüleyen, her yerde geyikler görebileceğiniz Japon şehri Nara ciddi bir sorun ile karşı karşıya. Nara Geyiği Yardım Derneği’nden gelen son bir rapora göre, hayvanlar son aylarda bazı geyiklerin ölümüne yol açan plastikleri yiyorlar.

Dernekten bir veteriner 23 Mart’ta Nara Park’taki Todaiji Tapınağı’nın yakınında hastalık bir geyik bulduğunu söyledi. Beslemeye çalışsalar da yemek yemeyi reddettiğini ve 30 kilogram ağırlığındaki 17 yaşındaki dişi geyiğin ertesi gün öldüğünü de ekledi. Otopsinin ardından, hayvanın midesinin neredeyse tamamen polietilen torbaların bir yığınına benzeyen, sertleşmiş malzeme ile dolu olduğu ortaya çıktı. Bu kitle ise 3,2 kilogram ağırlığındaydı. Geyiğin midesinde çok fazla poşet birikmesi, yeni yiyecekleri yutamaz, sindiremez ve yenemez hale getirdi, bu da ölümüne yol açtı. Bilinmeyen sebeplerle bu yıl toplam sekiz geyik öldü. Yapılan otopsi ile altı tanesinin midesinde plastik torbalar çıktı. Bulunan en büyük kütle 4,3 killogramdı.

Nara’nın etrafında bulunan işaretlere göre geyikler senbei’den başka bir şeyle beslenmemesi gerekiyor ancak geyiklerin, turistlerin yanlarındaki poşetleri veya onlara yemeleri için bir poşetin içinde olan yiyecekleri uzattıklarında, bu poşetleri ısırdıkları durumlar görülmüş. Geyiklerin, yiyecek ve plastik arasındaki farkı anlayamadığı söyleniyor. Torbanın ve içeriğinin her ikisinin de yenilenebilir yiyecek olduğunu algılıyor. Nara Geyiği Yardım Derneği, doğal malzemelerden yapılmış doğa dostu özel bir çanta geliştirerek bu soruna çözüm üretmeyi hedefliyor.

Kaynak: 9Gag