Avustralya yangınları hâlâ devam ederken yağmur videoları, insanları az da olsa rahatlattı. Ne yazık ki yine de yeterli olmuyor. Umuyorum daha fazla yağmur yağmaya devam eder ve bu korkunç durum en kısa zamanda son bulur. Bu süreç içinde Avustralya’da neler olduğuna dair paylaşılan birkaç konu başlığını da sizler için derledim.

Avustralya yangınları ile ilgili önceki yazımda insan hayatı kaybının 18 olduğunu yazmıştım. Son okuduğum bilgilere göre 25’e yükselmiş. Ülke genelinde 19.8 milyon dönüm arazi ise küle döndü.

Bugün yağan yağmurun ardından insanlar güvenli bölgelere taşındı ve kapanan yollar açılmaya çalışıldı. Avustralya Ulusal Üniversitesi eğitime ara verdi.

Perşembe günü hava koşullarının yeniden kötüleşebileceğini söylüyorlar. Ayrıca Victoria ve Yeni Güney Galler’de devam eden büyük çaplı yangınların bir araya gelerek “mega alev” oluşturabileceği konusunda da uyarılar yapılıyor.

Avustralya Ordusu, Adelaide sahilindeki Kanguru Adası’na malzeme, personel ve araç gönderildiğini açıkladı.

Yangınlar kendi hava sistemini üretiyor

Victoria’daki Meteoroloji Bürosu’na göre, Avustralya’daki orman yangınları artık o kadar büyük ki daha fazla yangın başlatan dev fırtınalar şeklindeler.

Pazartesi atılan Tweet şöyleydi: “Pyrocumulonimbus bulutları bu öğleden sonra Doğu #Gippsland’da 16 kilometreden daha da fazla yükseldi. Bu yangınlara bağlı fırtınalar; yıldırım, közlerin patlaması ve şiddetli rüzgâr akışları yoluyla yangını yayabilirler.”

Şiddetli yangınlar duman üretir. Isıları yukarıdaki atmosferde kendi değişikliklerini yaratacak kadar güçlü olabilirler. Isı ve duman yükseldikçe gazlar serinleyebilir ve potansiyel yağmurla dolu büyük, kabarık bir bulut oluşturabilir. Ayrıca gazlar, közleri ve sıcak külü daha geniş bir alana dağıtabilir. Sonunda buluttaki su damlacıkları yoğunlaşır ve belki yağmur yağar. Ancak yangın bölgesinin dışındaki sakin hava ile Pyrocumulonimbus bulutu arasındaki “ön” o kadar keskindir ki şimşek de üretir ve bu da yeni yangınlar başlatabilir.

Daha fazla oku: Avustralya yangınları nedeniyle koalaların üçte biri yok oldu

Aborjin bayrağı

Güney Avustralya’da yaşayan Rose Fletcher, yeni yıl günü evinin yakınındaki yangınları, Güneş doğarken fotoğraflıyor. Gördüğü manzara Aborjin bayrağının ta kendisiydi. Yükselen Güneş, Güney Okyanusu’ndaki duman katmanlarının arkasındaki soluk bir diskti ve birkaç sihirli saniye boyunca, art arda yoğun katmanlardan doğru ilerledikçe Aborjin bayrağını oluşturdu. Artık bunu yorumlamak size kalmış.

Genç kanguru ölümcül yangından kendini kurtarmayı başarınca yardım istemek için fotoğraftaki çocuğa yaklaşıyor. Fotoğraflar gerçekten insanın yüreğini sızlatıyor.

Avustralya’daki Yuin kabilesi Gulaga Dağı’nda toprağı, insanları ve ruhu iyileştirmek için toplandı.

Tüm bunlar bize yansıyanların çok ufak bir kısmı, Avustralya kelimenin tam anlamıyla kıyameti yaşıyor. Gerçekten çok üzücü. Sonun başlangıcı gibi…

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!