Maske kullansak mı kullanmasak mı sorunsalı bir türlü cevap bulamazken sokaklarımız çoktan maske ile doldu. Covid-19 salgını sırasında yüz maskelerinin ve tıbbi atıkların imha edilmesi çevremiz üzerinde artan bir baskı oluşturuyor. Milyonlarca insan koronavirüsü uzaklaştırma umuduyla her gün tek kullanımlık yüz maskesi takıyor. Ve milyonlarca maske aynı gün öylece etrafa atılıyor. Buna çözüm olarak doğa dostu ve yeniden kullanılabilir kahve maskesi piyasaya çoktan sürüldü.

Covid-19 salgını sırasındaki Çin’in istatistiklere göre; her gün 116 milyon ton maske tüketildi. Özellikle salgının zirvesi sırasında, Wuhan’daki hastaneler her gün yaklaşık 240 ton tıbbi atık bıraktı. Peki ne yapacağız?

Tam bu noktada Shoex firması devreye giriyor. Antibakteriyel, yeniden kullanılabilir ve biyolojik olarak parçalanabilir AirX’i bizlere sunuyor. Vietnam kahvesinden yapılan, dünyanın ilk kahve maskesi olarak maske tartışmaları arasında yerini alıyor.

Dünyanın ilk kahve maskesi: Doğa dostu ve yeniden kullanılabilir

ShoeX’in kurucusu Thanh Le, “AirX sadece koronavirüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için bir öneri değil; aynı zamanda gezegeni bu atıklardan koruyor. Yüz maskesi sadece bir kere kullanımdan daha uzun bir ömre sahip olmayı hak ediyor. Bize göre doğa dostu olma AirX’in tek satış noktası değil; çünkü hepimizin daha temiz bir yaşam alışkanlıklarına doğru proaktif bir adım atması gerekiyor.”

Kahve maskesi 30 gün boyunca kullanılabilir

AirX, iki koruma katmanlı, yüzde 99.99 çift antibakteriyel teknolojiye sahip antimikrobiyal yüz maskeleridir. İlk katman, PowerKnit teknolojisi kullanılarak kahve ipliğinden dokunuyor. Rahat bir uyum sağlıyor. Yüz maskesinin içinde gümüş nanoteknoloji ve kahve tarafından geliştirilen biyobozunur bir filtre var. Filtre yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir ancak filtresinin yıkanmasına gerek yok. 30 gün sonra değiştirilebilir.

N95 maske modeli de geliyor

AirX, ABD’de antimikrobiyal kumaş performansı standardını belirten QUATEST 3’ten AATCC 100 sertifikasına da sahip. Ayrıca N95 özellikli AirX kahve maskelerini de başarıyla üretmişler. Yakında bunu da piyasaya sürecekler.

Her kahve maskesi ve kahve filtresi, nano gümüş filtrenin steril fonksiyonunu sağlamak için özel olarak tasarlanmış üç katmanlı bir ambalaja sahip. AirX ayrıca UV ışını korumasını ve kullanıcıları neşelendirebilecek doğal bir kahve aromasını da sunuyor.

Thanh Le Shared bu maskelerin herkesin satın alabileceği ve vegan bir ürün olduğunu da ekliyor. Doğal tüketim alışkanlıklarımıza dikkat etmeye başlamanın çok zor veya pahalı olmadığını da belirtiyor.

Kaynak: Prnewswire