Medeniyetten uzak yaşama fikri birçok insan için çekici bir hayal olabiliyor. Kimi insanlar teknolojiden uzak kalmadan doğa içinde yaşamak isterken kimi daha primitif bir tarza dönmeyi tercih ediyor. Yurt çadırında yaşan Beige de bu hayalini gerçekleştirebilen kişilerden biri. Exploring Alternatives Youtube kanalı aracılığı ile Beige’nin minimal hayatına konuk oluyoruz.

Doğaya daha yakın yaşamak isteyen bu kadın, son iki yıldır Kanada’da bir yurt çadırında yaşıyor. Kendi şifalı otlarını ve yiyeceklerini yetiştiriyor. Bir arkadaşının çiftliğinin tenha bir köşesine kök salan Beige, bunun karşılığında çiftlikte arkadaşına yardım ediyor. Çeşitli ev işleri yapıyor ya da mekânla ilgileniyor. Ayrıca yerel çocuklara da haftada birkaç gün için doğa ile ilgili eğitim veriyor. Her şeyin başında bir çadır ile doğaya dönen Beige, birkaç ayından sonra daha sıcak bir seçeneğe yatırım yapmaya karar veriyor. Bu şekilde saman yalıtımlı be yurt çadırında yaşamaya başlıyor.

İki yıldır yurt çadırında yaşayan Beige ve minimal hayatı
Doğaya daha yakın yaşamak isteyen bu kadın, son iki yıldır Kanada’da bir yurt çadırında yaşıyor.

Ne kadar minimal yaşayabileceğimi görmek gerçekten tatmin edici. Burada olmak çok güzel! Kuşların veya çakalların sesine geceleri uyanmak… Sadece doğanın ritmiyle bağ hissetmek… Bunlar sevdiğim şeyler.

Beige

Daha fazla oku: Göçebe El Sanatları’ndan yurt çadırı ve çatal zeytin hikâyesi

Aşağıdaki videoyu izleyerek Beige’nin günlük yaşamına misafir olabilirsiniz.

Yurt çadırının içinin ortasında bir odun sobası bulunuyor. Zeminin altında gömülü bir soğutucu bölümü tasarlamışlar. Dışarıda ise basit bir tuvalete sahip. Yakacak odun ve alet depolamak için de mini barınağı var. İlkbahar ve sonbahar aylarında hemen hemen her gün yüzerek duş ihtiyacını karşılarken soğuk hava dönemlerinde ise bir yoga stüdyosuna kaydoluyor ve dersten sonra duş alıyor.

Medeniyetten uzak yaşamanın zorlu olabileceğini kabul eden Beige, yakın gelecekte taşınmak durumunda kalabilir. Böyle bir şekilde yaşamak ne yazık ki bazı insanlara garip gelebiliyor. Komşular tarafından onaylanmayan Beige, bu durum için ilçeden izin almak zorunda.