Çoğumuz gibi Mick Dodge da yüksek stresin ve karmaşanın eksik olmadığı kentlerin birinde yaşıyordu. Ölen babasının küllerini savurmak için bir yer arıyordu o sırada. Öyle bir an geldi ki bir gün ailesine ve dünyevi tutkularına bay bay deyip, her şeyi bırakıp gitti.

Artık ormanın içinde, yaban hayatının eşsiz felsefesi ile bir ağaç kökünde yaşıyor. Ormanda yalın ayak gezindiği için ona “Barefoot Sensei” (1) diyorlar. Dodge, gerçekten de yalın ayak yürümenin önemli olduğunu düşünüyor. Doğa ile bağımızı güçlendirdiğine ve duygularımızı yükselttiğine inanıyor.

Modern toplumdan uzakta yaşamayı seven Dodge, asla eski yaşam tarzına dönmeyeceğinin altını çiziyor. Yağışlı havalarda kuru kalmak için plastik giysiler kullanıyor. Mick Dodge, “Dışarıda, burada yaşamak, kuru kalmayı başarmanın sanatıdır” diyor.

EartGym ile spor tutkusunu doğada devam ettiriyor. Sadece ormandan sağladığı aletler ile ormanın içinde insanları eğitiyor ve egzersiz yapıyor.

Mother Nature Network’un yaptığı bir röportajda, özellikle kış sezonu boyunca yemek kaynağına nasıl ulaştığını sorduğunda Mick Dodge şöyle cevaplıyor:

“Asla zor değil. Sadece ayaklarımı takip ediyorum. Ormanda yemeyeceğim hiçbir şey yok. Hem etçil hem otçulum; çeşitli yiyecek bulabilirim. Nasıl leşçil olabileceğimi öğrendim. Açlığım her türlü yiyeceği keşfetmem için bana rehber oldu. Örneğin; bir geyik bir puma tarafından öldürüldüğünde, tüm orman yemek için geliyor. Ben de aynısını yapıyorum.”

National Geographic, Dodge’un günlük yaşamını içeren, “The Legend of Mick“ (Mick Efsanesi) isimli bir de program yaptı.

Siz, Mick gibi yaşamak ister miydiniz?

*Barefoot Sensei: İngilizce’de Barefoot, yalın ayak; Japonca’da Sensei de usta anlamına geliyor.

8 Mayıs 2015, Gaia Dergi