Medeniyetten uzak yaşayan insanların inşa ettiği birçok farklı tip ekolojik ev mevcut. Hem de inşa etmek inanılmaz derecede ucuz olabiliyor.

1. Dönüştürülmüş Evler (Earthships)

Earthships, büyük ihtimalle sürdürülebilir evler içinde en popüler olanı. Bu evler, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak inşa ediliyor. Tam bir doğa dostu!

Dönüştürülmüş Evler (Earthships)

2. Hobbit Evleri

Neden kendi hobbit evimizde yaşamak istemeyelim? Popüler evlerden bir diğeri de büyülü hobbit evi.

Bu ev Galler’de 4 ay içerisinde inşa edildi ve toplamda 3 bin avro tuttu. Yaratıcı Simon Dale, evin etrafı için taş ve ağaç kullandı. Saman balyalarını ara malzeme olarak kullanarak, duvarları alçı ile kapadı. Çatıyı, biraz çamur ve muşamba ile kapatmak ise bir süre sonra yemyeşil bir manzara yarattı!

Hobit Evler

3. Kerpiç Evler

Bu tip evlere kültürel olarak zaten çok da uzak değiliz. Tamamıyla kil, kum ve samandan inşa ediliyor. Bu evlere “cob” diyorlar.

Kuruduktan sonra son derece sağlam; yangına ve şiddetli hava koşullarına karşı da dayanıklı oluyorlar.

Missouri isimli bir adam aşağıda gördüğünüz evi sadece 3 bin dolara inşa etmiş.

Kerpiç Evler

4. Çuval Evler (Earthbag Buildings)

Bu evler, dokunmuş polipropilen yem torbalarından yapılıyor, yani bildiğimiz çuvaldan. Daha sonra nemli toprak ile doldurularak üstten sıkıştırılıyor.

Çuval ev tarzı evler, topraktaki kireç oranının düşük olduğu bölgelerde, kerpiç evlere ideal bir alternatif olabilir. Kubbe yapımı ve diğer yuvarlak yapıların inşası da oldukça kolay.

Çuval Evler (Earthbag Buildings)
Fotoğraf Alakır’dan…

5. Odun yığını evler

Yığılmış odun ve harç ile birlikte yapılan bu evlerde, genellikle sedir ve çam gibi daha yumuşak odunlar kullanılıyor; çünkü bunlar daha az genişleme ve daralmaya uğradıkları için inşaata daha uygunlar. Bu duvarlar yalıtım ve termal kütle açısından da uygun.

Diğer evlere göre, bu evler çok daha fazla uğraş istiyor; ama verilen emeklere sonunda değiyor.

Odun Evler

22 Nisan 2015, Gaia Dergi