20 senedir gitarist olarak aktif bir şekilde çeşitli gruplarda profesyonel gitar çalan Psychologist, aynı zamanda beş yıldır da psy-trance müzik prodüktörlüğünü icra ediyor. Parçalarında ağırlıklı olarak Türk enstrümanlarını ve Türk makamlarını kullanan Psychologist, Days & Nights isimli single’ını yeni yıldan önce çıkarmıştı.

Progresive tribal tarza ağırlık veren sanatçı, 135-145 BMP arasını tercih ediyor. Şimdiye kadar iki albüm, bir EP ve birçok single yayınladı. 2016 yılında Home albümünü, 2017 yılında Anatolia EP’isini ve 2019 yılında da Hado Records etiketi ile Infinite Universe albümünü çıkardı. Bunların dışında psychedelic chillout ve downtempo single’larına da sahip.

Sihirli mantarları nasıl ayırt edebilirsiniz?

Setlerini Youtube ve SoundCloud hesapları üzerinden dinleyebilirsiniz. Tüm parçalarına ise Spotify ve Youtube üzerinden erişebilirsiniz.

Ayrıca Midi Junkies ile birlikte de PsyTurk isminde record label kurma planları mevcut. 2020 yılının sonuna doğru yeni bir albüm çıkarmayı da düşünüyor.

Psychologist, Days & Nights isimli son single’nın Turkish progressive psy-trance tarzını yansıttığını söylüyor. Bir Türk makamı olan “saba” makamında yapıldı. Ney, keman ve vokaller buna göre çalındı ve düzenlendi. Aşık Veysel’in Uzun İnce Bir Yoldayım isimli parçasından esinlenerek bu single oluşturuldu. Hatta Aşık Veysel’in kendi sesinden vokallerden kısa bir bölüm de parçada yer aldı.

Track’i iTunes ve Amazon Music üzerinden satın alabilirsiniz.

Psychologist’in son çıkardığı bu single’ı ben çok sevdim. Festivallerde yardırmalık bir track olmuş!