Crystal Kids ekibinin yeni üyesi, Türkiye’nin kadın DJane’lerinden Negma, psy-trance müziğine nasıl geçtiğini ve yeni hedeflerini anlattı.

Kendinden bahseder misin biraz? Neler yaptın şimdiye kadar, şimdi neler yapıyorsun?

Uzun yıllardır DJ’lik yapıyorum ama bu benim tek mesleğim bu değil, aynı zamanda yüksek bilgisayar mühendisiyim. Bilgi güvenliği konusunda çalışıyorum yani beyaz şapkalı hacker’lık yapıyorum. Ama müzik benim her şeyim, bu yüzden DJ’likden hiç kopamıyorum. Türkiye’nin dört bir tarafında ve dünyanın birçok ülkesinde de çalma fırsatım oldu. Miami, ibiza, Almanya, Paris, Mısır gibi ülkelerde performans sergiledim. Şimdilerde ise öğrencilere robotik kodlama dersleri veriyorum: yapay zeka ve artırılmış gerçeklik uygulamaları ve benzeri gibi. Yanında da psy müzik festivallerinde DJ performansları sergiliyorum.

DJing’e nasıl başladın? Müzik serüvenini bizimle paylaşır mısın?

2003 yılında plak çalarak başladım. İlk kabine geçtiğinde kalbim duracak gibiydi. O zaman plaklar ile uğraşmak zordur, tabii sık sık Hollanda’ya gidip plak alıyor ve büyük müzik festivallerine katılıyordum. Yeni gelen sound’ları ve tecrübeli DJ’leri izleyerek tecrübelerimi arttırıyor ve çok çalışıyordum derken birden her yerde çalmaya başladım. Zamanla plaklar CD’lere, CD’ler de yerini bilgisayarlara bıraktı ama ben hepsiyle çalmaya devam ettim. Melodik sound’lar içeren progressive setlerim çok sevildi, bu beni çok mutlu etti. Bazı remix çalışmalarına girdim. Yaptığım bir remix juno sitesinde top 10’a kadar yükseldi. Ayrıca genç DJ adaylarına workshop’lar düzenledim. Öğrendiklerimi onlara aktardım, büyük festivallere Katılarak sesimi binlerce kişiye duyurabildim.

Tüm piramitler negma yıldızına doğru

DJ Negma

Negma’nın anlamı nedir?

Bu benim için çok önemli bir soru; negma, yıldız demek ama öyle sıradan bir yıldız değil, Maya dönemlerinde papirüs yapraklarına yazılmış bilgiler var. Eski Mısır dilinde kullanılıyor. Tüm Dünya’da aynı anlama geliyor. Aynı şekilde yazılıp, aynı şekilde okunuyor. Mısır’daki ve Güney Amerika’dadaki tüm piramitler negma yıldızına doğru bakıyor. Negma yıldızı dünyayı böyle yönetiyor. Bu ismi bulduğumda çok beğendim ve bana da inanılmaz şans getirdi. Kendi adımdan çok, bu isim ile bana seslenilmesini istiyorum, sanki kendi adın bana daha yabancı.

Daha sonradan psy-trance geçtin. Psy-trance’da seni etkileyen neydi?

En baştan beri hep progressive ve trance çaldım, ara ara techno plakları da setlerin arasına yerleştirdiğim olmuştur. Ancak benim için her zaman melodilerin ağır bastığı trance müzik başı çekmekteydi. Bu yönden baktığımızda psy-trance’a geçtiğimde zaten sadece benim için trance’in yeni bir açılımı oldu. Sesler sürekli değişiyor. Teknoloji bu işte içiçe. Değişimin içinde frekanslar geliyor ve benim de müziğim değişiyor. Ayrıca psy kültürünün doğal bir hayat sürme hedefi beni çok etkiliyor. Zaten deniz ve yeşil hayranıyım, insanların bile doğal halini seviyorum. Dünya’ya en az zarar verecek şekilde kimyasal kullanmamak benim de yaşam felsefem çünkü bizden öncekiler gibi biz de bizden sonrakilere bir şeyler bırakmalıyız. Maddi kaygılardan uzak sevgi, hoşgörü ve paylaşımın olduğu müziğin de birleştirici gücüyle insanların aydınlandığı huzur duyduğu bir ortam… Hepsi beni çok cezbediyor!

Crystal Kids ekibi ile anlaşma imzaladım

Gelecekteki hedeflerin, planların nelerdir?

Müziğe bir miktar ara vermiştim. Psy-trance festivalleriyle birlikte tekrar geri döndüm. Bu yeni değişimle birlikte müzik üretimine de girmek istiyorum. Kafamda bir sürü melodiler var. Bunları frekanslarla birleştirip, güzel üretimler yapmak istiyorum. Çok yeni Crystal Kids ekibi ile anlaşma imzaladım. Çok üretken genç bir ekiple birlikte kısa zamanda çok güzel işler yapacağımızı düşünüyorum. Dünyadaki festivallerde hem setlerimi hem de ürettiğim müzikleri çalmak istiyorum. Zaten Ukrayna’daki müzik festivalinden daha yeni geldim, yakında belki İngiltere olacak. Dünya’yı gezmek istiyorum.

Magic of the Chaos’un düzenlediği “Magic Halloween Party”de çalacaksın. Katılımcıları neler bekliyor?

Bir kere, organizasyon ekibi ve çalacak DJ’ler müthiş, katılımcıları harika bir atmosfer bekliyor. Mekân çok güzel, geçtiğimiz yılbaşında orada çalmıştım zaten. Antalya Olympos Dünya’nın en güzel yerlerinden biri. Bu parti için Nepal’den aldığım bir festival davetinden vazgeçtim. Her şeyin çok güzel olacağına eminim, kaçırmamak için herkes şimdiden planlarını yapsın bence!

Önümüzdeki yakın zamanlarda seni başka nerelerde dinleyebiliriz?

En yakın Back to Nature var. Hem de benim yaşadığım yer. İstanbul Büyükada, Dünya’da eşi benzeri olmayan bir lokasyon Bu yüzden çok heyecanlıyım. Ardından Antalya var zaten. Sonra sürpriz bir yeni yıl partisi olabilir?

Takipçilerin seni nereden izleyebilirler?

Facebook ve Instagram hesaplarını takip edenler bütün etkinliklerden haberdar olabilirler zaten Soundcloud hesabımda ise setlerimi keyifle dinleyebilirler.