Bizler her geçen gün köklerimizden, doğamızdan biraz daha koparken Güney Büyük Okyanus’un bir ada ülkesi olan Vanuatu’da kadınlar suyun gücü ile müzik yapıyorlar. Vanuatulu kadınlar, geleneksel dansları ile çağdaş ifadelerle kültürlerini yeniden tasavvur ediyorlar.

Vanuatu’nın kuzey tropik adalarında yaşayan “Vanuatu Women’s Water Music” grubu sanatçılarının performansları, gerçekten büyüleyici.

Çiçek, yaprak, hindistan cevizi ve pandanus bitkisinden yapılmış Gaua ve Mere Lava’nın (1) geleneksel kıyafetlerini giyerek, danslarını sergiliyorlar ve suyun mistik müziğini ortaya çıkartıyorlar. Suyun içinde bele kadar durarak hipnotik görsel şov ve ritim oluşturmak için elleri ile suyun yüzeyini tokatlayıp döndürüyorlar.

Ne yazık ki böyle değerli çalışmalar uluslararası müzik endüstrisi içinde kendilerini yeterince sunamıyor. Yönetmen Tim Cole tarafından hazırlanan Vanuatu Women’s Water Music DVD’sini satın almak isterseniz üzerindeki linke tıklamanız yeterli. (Opps, yazı yayınlanma tarihi ile kontrol edince hepsinin satıldığı görülüyor!)

(1) Kuzey Vanuatu’daki grup adalarına Bank Adaları (Bank Islands) deniyor. Mere Lava ve Gaua da bu adalardan ikisi. Mere Lava, Yıldız Adası (Star Island) olarak da biliniyor.

21 Mart 2016, Gaia Dergi