Riot grrrl, müzik dünyası içindeki erkek egemenliğini kırmak için, 1990’ların başında Washington’da başlayan feminist punk hareketi olarak bilinir.

Kathleen Hanna (Bikini Kill, Julie Ruin, Le Tigre), Jen Smith (Bratmobile, The Quails), Tobi Vail (Bikini Kill, The Go Team, The Frumpies), Allison Wolfe (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Erin Smith (Bratmobile, Cold Cold Hearts), Molly Neumann (Bratmobile) gibi isimler hareketi başlatanlar arasında. Erkeklerin sahnedeki üstünlükleri ve şovlardaki eril unsurların varlığına tepki göstermek için bu hareket oluşturuldu. Jen Smith’in Allison Wolfe’ye yazdığı bir mektupta geçen “This summer’s going to be a girl riot” (Bu yaz, bir kadın isyanı olacak) cümlesi akımın adını oluşturdu.

Kadın müzisyenler tarafından altkültür olarak çıkartılan bu akım, üçüncü dalga feminizmle de ilişkili olduğu belirtiliyor. İkinci ve üçüncü dalga diye ayrılmaması gerektiği konusunda ufak bir eleştirisi de mevcut. Seksenler sonrası postmodernizmle etkileşen feminizm diye tanımlama yapılması gerektiğini düşünenler de var. Bu etkileşimden önce, savunan ırk, sınıf, etnisite ve cinsel yönelim farklılıklarına girmeden kadın olma çatısı bağlamında ele alındığını görüyoruz. Oysa postmodernist ve çok kültürlülük teorilerinin Josephine Donovan’ın deyimiyle “kışkırttığı” feminist teori daha özgülleşerek, seksen sonrası dönemde, kadınlar arasındaki farklara daha çok dikkat çekmeye başladı ve birbirinden farklı geçmişlere sahip kadınların farklı ezme/ezilme ilişkileri ile karşı karşıya olduğu irdelendi (Poetikhars). Feminist düşüncelerini ifade etmek için el yapımı fanzinlerden de yararlandılar.

Feminist punk: Riot grrrl
Bikini Kill

Her ne kadar 90’larda ortaya çıkmış olsa da 80’lerde ki punk oluşumundan ilham aldığı söylenebilir. Riot grrrl grupları, şarkı sözlerinde tecavüz, cinsellik, ırkçılık, ataerkillik gibi konuları kullanıyor. Bikini Kill, Huggy Bear, Bratmobile, Heavens to Betsy, Excuse 17, Skinned Teen, Calamity Jane, Emily’s Saasy Lime, Sleater-Kinney, quuercore, Riot grrrl gruplarından sayılabilir.

Patti Smith, The Runaways (Joan Jett) gibi 80’lerin önde gelen kadın punk ve rock müzisyenleri de daha sonra Riot grrrl ortamından etkilendiler. 1989’da Puncture tarafından yayınlanan “Women, sex and rock and roll” bu hareketin ilk manifestosu sayılır. (Manifestonun Türkçesi için tıklayınız.)

En iyi 10 Riot grrrl şarkısı

Bikini Kill – Rebel Girl
Bratmobile – Cool Schmool
Heavens to Betsy – Terrorist
L7 – Pretend We’re Dead
Huggy Bear – Her Jazz
Sleater-Kinney – Dig Me Out
The Frumpies – I Just Wanna Puke on the Stereo
Le Tigre – Hot Topic
The Gossip – Standing in the Way of Control
Perfect Pussy – Driver

24 Mart 2015, Gaia Dergi