2010 yılında Melbourne’de kurulan King Gizzard & The Lizard Wizard, Avustralyalı bir psikedelik rock grubudur. Grubun birçok ülkeden dinleyicisi olduğu kadar Türkiye’den de çok büyük bir takipçisi bulunmakta. Bunun en büyük nedenlerinden biri hiç kuşkusuz grubun özellikle Türk müziğine duyduğu yakın ilgisidir. Aşık Veysel’in Kara Toprak adlı eserinden esinlenerek yazdıkları Sleep Drifter isimli şarkıları ise ülkemizdeki dinleyici kitlesinin en çok sevdiği parçalardan biri olmalı. Avustralya’dan tüm dünyayı saran psikedelik bir esinti olan King Gizzard & The Lizard Wizard grubunu daha yakından tanımak ve keşfetmek için grupla yapılan röportajı elimden geldiğince Türkçeye çevirdim.

Kuruldukları günden bu yana 15 stüdyo albüm, iki EP ve dört canlı albüm çıkartan grup; birçok farklı türü keşfetmeleri, enerjik canlı şovlar düzenlemeleri ve üretkenlikleri ile tanınmakta. Bakalım bu üretken ve enerjik grubu ne kadar iyi tanıyoruz?

Esasen 2010’dan beri yılda bir albüm çıkarıyorsunuz. Bu, sizi ve yaratıcılığınızı ne kadar zorlaştırıyor? Yazdığınız şarkılardan bazıları önceki projelerden mi alıntı?

Bizce bu durum tamamen yaratıcılıkla bütünleşen bir şey. Bu hızda çalışmasaydık, şu an olduğumuz şey üzerinde ilerleyemezdik. Kaydetmeyi, yaratıcı olmayı ve yeni müzik yapmayı seviyoruz. Kayıt yapmak, grup için her zaman bir proje değerinde oldu.

Grubun geri kalanıyla onların da yaratıcılıklarını işe dahil etmek için nasıl bir işbirliği yaparsınız?

Bu durum her kayıt için farklıdır. Sanırım her kaydın bir teması var. Şimdi düşününce Quarters! albümü yapıldığında, elimizde sadece dört şarkı vardı ve çoğu doğaçlama bir şekilde yazıldı. Kayıt, bu tür doğaçlama parçalardan oluşturuldu. Paper Mâché Dream Balloon albümü ise daha çok üzerine düşünülmüş bir albüm kaydıydı. Joe, iki şarkı yazdı, Cook bir şarkı yazdı, Ambrose ve ben birlikte bir şarkı yazdık. Bu şarkıların her biri o kişiye aitti ve onlar tarafından şekillendirildi. İnsanların farklı türden enstrümanlar çaldığı veya enstrümanların değiş tokuş edildiği aşamalarda yapıldı.

“Geçmişteki kayıtlarda yapmadığımız müziği yapmak istedik.”

Nonagon infinity albümünü bir sonsuz tekrar albüm olarak tasarlama kararına sizi iten neydi?

Başlangıçta konsept, bir tür tek parça gibi akan ve bir bütün olarak daha anlamlı olan iç içe geçmiş parçalar gibi bir kayıt yapmaktı. Albümde bir plağın geleneksel şarkı yapısının çizgilerini bulanıklaştıran sesler, yinelenen motifler ve müzikal parçalar vardı. Bence yazma sürecini gördükten sonra, onu tekrar döngüye sokmamız gerektiğini düşündük. Başlangıç ​​ve bitiş noktasından çok döngü olarak daha mantıklıydı. Son şarkıyı ilkine bağlamak, diğer şarkıları yapmaktan daha zor değildi.

Nonagon Infinity arkasında yankılanan bir tema var mı?

Daha önce üstlenmediğimiz bir dizi farklı fikri keşfediyorduk. Müzik düzeyinde, kayıt boyunca alışılmadık ve değişen zaman işaretlerini keşfetmek, aynı zamanda ritmik olarak doğru bir şekilde gidip söyleyebileceğiniz bir şeyin olduğundan emin olmak istedik. Geçmişteki kayıtlarda yapmadığımız müziği yapmak istedik. Oraya bağlı bir sürü müzikal konseptimiz vardı. Lirik olarak biraz fantezi barındırması gerekiyordu. Gerçekle bağlantı kuran ama ille de bağlantılı olmayan bir dünya. Bu çarpık bilim kurgu, karanlık fantastik dünyada döngü ve sıkışıp kalma fikri bana çekici geliyor. Albümün aldığı yön buydu.

Hayatınızın geri kalanında her yıl yeni bir enstrüman öğreneceksiniz. Şimdi ne öğreniyorsunuz?

Şu anda birkaç şey ile ilgileniyorum. Mikrotonal enstrümanlar ve mikrotonal müzik öğrenmeye çalışıyorum. Ayrıca şu anda zurna denen bir Türk enstrümanı öğreniyorum. Bir de klavyede ekstra notalar çalabilmemiz için birkaç gitarı bizim için değiştirecek bir arkadaşım var. Onlara “gizli notlar” derdim ama bu muhtemelen müzikal olarak yanlış.

Çok fazla turluyorsunuz. Müziğinizin yoğunluğuna uyması için her gece bu enerjiyi nereden buluyorsunuz?

Mesele şu ki turnedeyken bir yerden bir yere gitmek oldukça sıkıcı. Sadece arabada oturuyorsun. Şov başladığında ise çalmaktan gerçekten haz duyarsınız. Yeterince uyumanın bir yolunu bulabilirsen, bu enerji kazanmanda yardımcı olur.