Festivallerin gün batımı zamanı en güzel yaşatan isimlerden biri benim için Hakan Çetin, yani Achaiah’dır diyebilirim. Yaptığı müzik ile Güneş’in altında bize keyifli saatler yaşatan Hakan Çetin ile müzik hayatını konuştuk.

Okurlar için seni tanıyabilir miyiz öncelikle? 

Selamlar! Ağustos 1978 yılı, İzmir doğumluyum. Evli ve bir çocuk babasıyım ve İzmir’de yaşıyorum. 22 yıldır İzmir’de bir eczanede teknisyen olarak çalışmaktayım. İşimden ve sosyal hayatımdan arta kalan zamanlarımın ilk fırsatında tabii ki kendi evimde bulunan küçük stüdyomda müzikle baş başa kalırım. Aslında kendimi bildim bileli müzik, hayatımın içinde oldu, fakat electronik müziği gerçekten keşfettiğim yıl, benim için liseli yıllarımın son zamanlarında başlamıştır. O zamanlar bir anda nasıl olduysa electronik müzikle tanıştım ve bu zaman öncesine kadar bir dinleyici olarak, sonrada sadece dinleyici olmak yetmediği için kendi setlerimi ve track’larımı üretmeye çalıştım ve çalışmaya devam ediyorum elimden geldiğince.

Achaiah projenden bahseder misin? Neyi ifade ediyor Achaiah? Bu projenle hangi tarzı çalıyorsun?

Müzik, benim için dinleyici olmaktan çıkıp, üretim aşamasına geçtikten sonraki paylaşım aşamasına gelindiği noktada, aslında ilk önce tech house techno tarzı ile Hakan Çetin olarak başladı. Sonra psychedelic trance ile tanışmamla beraber kendime bir kimlik bulmam gerektiği düşüncesine kapıldım ve araştırmalarım sonucu kendimi en çok Achaiah ile bağdaştırabildim ve böylelikle Achaiah projem doğmuş oldu. Achaiah’ın kelime anlamı Yunan mitolojisinde sabrın, doğaAnın ve inancın meleği olarak bilinir. Achaiah projem ile kendi ritmimi bulabildiğim, sahnede çalarken keyif alabildiğim, evrene pozitif enerji gönderebildiğim ve dinleyiciye kendimden bir şeyler aktarabildiğim tek tarz Full-on, Goa, Psy-trance dır.

“Psy-trance kültürün geldiği nokta gayet başarılı”

Aha Project de var sanırım. Devam ediyor musun buna?


Evet, Aha Project ismi altında bir projem daha var. Aha Project’in açılımını da aktarayım dilerseniz… Aha project! Hayat arkadaşım Aydan’ın (A)’sı, Hakan’ın (H)’si ve evrene sunabildiğimiz en güzel sanat eserimiz olan biricik oğlumuz Aykan’ın (A)’sını ifade eder. Aha Project ile de ürettiklerim var elbette fakat bu aralar paylaşımlarımı zamanımın kısıtlı olması sebebi ile daha çok Achaiah projem ile yapabiliyorum.

Psy-trance kültürünün geldiği noktayı nasıl değerlendiriyorsun?


Bana göre Psy-trance kültürünün geldiği nokta gayet başarılı diye düşünüyorum. Tabii ki ders çıkarabildiğimiz sürece her geçen gün de daha da başarılı olacaktır.

Her sene geçtikçe çok fazla parti ve festival olmaya başladı. İyi bir gelişme mi yoksa dezavantajları da beraberinde getiren bir süreç mi?

Evet, gerçekten çok fazla parti ve festival düzenleniyor. Bu durum, psy kültürü için iyi bir gelişmemi bunu hep birlikte göreceğiz. Benim parti veya festival anlayışım… Düzenlenen bir etkinliğin parti veya festival olabilmesi için gereken bazı olmazsa olmazları vardır nelerdir onlar derseniz?
1 : Ses sistemi
2 : Producer ve Dj
3 : Dekor
4 : Pozitif enerji (İyi niyet)

Bu dört unsuru en üst seviyeye çıkartabilirsek eğer o zaman süreç iyi yönde ilerleyecektir diye düşünüyorum.

Daha çok workshop yapılmalı

Türkiye’de producer sayısının artması için neler yapılmalı? Kişinin isteği ile mi bitiyor sadece?

Elbette ilk başta kişinin isteği ile bitiyor ve çok çalışmak gerekiyor ve tüm bunların yanında etkinliklerde production ile ilgili workshoplar düzenlenebilir diye düşünüyorum. Ülkemizde düzenlenen bir etkinlikte böyle bir workshop düzenlenmişti (The Dark Code) tarafından kendilerini tebrik ediyorum. Bu durumu diğer tüm etkinliklere yayabilirsek faydalı olabilir bence.

Eles Records’tan çıkan Türkiye’nin toplama ilk psychedelic albümü içerisinde sende yer alıyorsun? Tebrik ederim! Süreç senin için nasıl gelişti?


Evet, Türkiyenin toplama ilk psychedelic albümü Eles Records tarafından yayınlandı ve gerçekten çok güzel bir albüm oldu. Bu durum ülkemizde psychedelic kültürünün yaygınlaşabilmesi için önemli bir gelişme bence. Umarım devamı gelecektir. Eles Records’a ve tabii ki bu albümün oluşumunda büyük payı olan sevgili Serkan Eles arkadaşımıza ve diğer müzisyen arkadaşlarıma çok teşekkür ederim. Böyle bir oluşumun içinde olabilmek gerçekten çok keyifli. Süreç şöyle gelişti, Eles Records’un kurucusu Serkan Eles arkadaşımız böyle bir albüm fikrinden bahsetti ve benimde bu albümün içinde yer almamdan mutluluk duyacaklarını ifade etti ve çok mutlu oldum tabi ki bu durumdan, sonra kendilerinden bir hafta gibi bir zaman isteyip hemen çalışmalarımı hızlandırdım ve kendime ait olan parçamı paylaşmış oldum. Eles Records’a gerçekten çok teşekkürler.

İlerleyen zamanlarda seni nerelerde dinleyebileceğiz?


Genel olarak planlanmış bir tarih yok malesef, önümüzdeki günler için düzenlenen parti veya festivallerden gelen teklifler olursa ve şartları da uyarsa bu durumu değerlendirip tabi ki sosyal medyada dinleyicilerimle paylaşırım.

Müziğini sevenler seni nerelerden takip edebilirler?


Achaiah on Fanpage, Achaiah on Soundcloud, Aha Project on Fanpage, Aha Project on Soundcloud ve Instagram sayfalarından takip edebilirler.