Magic Halloween Party” Olimpos Babylon Town’da gerçekleştirdiği etkinlik ile Yunanistan’ın kadın prodüktörlerinden Anastasia Danou‘yu ağırlıyor. Sishiva projesi ile kabinde yer alacak bu başarılı ismi tanımak için sohbet ettik.

Seni tanıyabilir miyiz biraz?


Okulu bitirdikten sonra Yunanistan’daki bir devlet üniversitesinde Bina Yenileme okudum. İki yıl sonra da müziğin benim tutkum ve bunun için bir şeyler yapmak zorunda olduğumunun farkına vardım. Odağımı değiştirdim ve S.A.E’de Ses Mühendisliği okumaya başladım. Kişisel projemde işime çok yarayan çok şey öğrendim. Aynı zamanda PA’da yaşamak ve stüdyoda çalışmak daha kolaydı. Şimdi, müzik projelerimin yanında, ses mühendisi olarak bir stüdyoda çalışıyorum. Mixing veya track’lerin mastering’ini yapıyorum ya da müzik üretimi üzerine özel dersler veriyorum.

“Kendi kendime her şeyi öğrendim”

Müziğe nasıl başladın?

Müzik yapmaya 13 yıl önce “Reason” üzerinde eğlence amaçlı başladım. Yazılımda bağlantı paneli kablolarını bağlamaktan gerçekten keyif aldım. Şanslıydım ki ilk olarak “Reason” programını kullandım çünkü başlangıç için zor bir yazılım fakat pes etmedim ve bu beni daha zorunu denemeye itti. Yaptığım şeyleri dinleyen ve devam etmem konusunda beni cesaretlendiren iyi arkadaşlarım yanımdaydı. Müzik üretiminde yapımcılardan çok yardım alamama rağmen, okuldaki bilgilerimle kendi kendime her şeyi öğrendim. Kimseden yardım istemeden, kendi kendime ne kadar ileriye gidebileceğimi görmek istedim.

Sence dünya üzerinde kadın psy-trance prodüktör neden az?

Prodüktör olmak için zamanınızın yüzde 90’ına ihtiyacınız var. Yani aile kurmak gibi geriye özel hayatınıza çok zaman kalmıyor. Bu bir kadın için zor bir seçim. Erkek egemen müzik endüstrisinde kadın olarak rekabet etmek zor. 2018 dünyasında hâlâ cinsiyet eşitliği yok.

Diansis diye bir projen daha var. Biraz bundan bahseder misin?

Diansis, hızlı müziğim (160 bpm üstü) için yarattığım bir projedir. Sishiva ile bir partide çaldıktan sonra Diansis projesi mükemmel gidiyor. Jazz müziği ve klasik orkestra etkilerinin olduğu hi-tech sound’ları ile temiz bir dark sound’um var. Sesleri, yapay ve analog synthesizers modülü ile yarattım. Ne olursa olsun yapmayı sevdiğim gibi ruhunuzla konuşan, ta derinlerimden gelen duygularla yaptım.

“Magic Halloween Party’de çalacağım için çok heyecanlıyım”

Daha önce Türkiye’de bulundun mu? “Magic Halloween Party”de yer alacaksın. Nasıl hissediyorsun? Ne çalacaksın?

Türkiye’yi ziyaret edeceğim ve “Magic Halloween Party”de çalacağım için çok heyecanlıyım. 3-4 sene önce İstanbul’da bir gece kulübünde bir kere çaldım. Türkiyelilerin titreşimini gerçekten sevdim. Bizim enerjimizi çok benziyor. Bu festivalde de seveceğime eminim. Ekibin çok çalıştığını görüyorum, bundan dolayı güzel geçeceğini düşünüyorum.

Albümün CD’sini sadece buradan satın alabilirsiniz. https://sishiva.bandcamp.com/

Sishiva projem ile kabinde yer alacağım. Yeni albümüm “Demorgona” ile bazı favori eski track’lerimden bir set çalakacağım. Setimde aynı zamanda henüz yayınlamadağım bazı yeni track’ler de olacak. Eğer beni desteklemek isterseniz partide albümün CD’sini satın alabilirsiniz.

Fanlarına son olarak ne söylemek istersin?

Her zaman bana gösterdikleri heves, destek ve sevgiye teşekkür ediyorum. Onların sıcak ilgileri olmadan sevdiğim şeyi yapma cesaretini elde edemezdim.

instagram.com/sishiva_music
facebook.com/sishiva
soundcloud.com/sishiva