Darkpsy türünde track’ler hazırlayan Gyn-X yani Cem Berkman’in ilk EP’si Dream Crew Records’tan 23 Mayıs’ta çıktı. İlk çalışması için kendisini tebrik ederken, müzik hayatını ve EP çalışma sürecini bizlere anlatmasını istedik.

Ta lise zamanlarında FL Studio’yu keşfeden Gyn-X, sıfır müzik bilgisi olduğu için belirli bir süre hiçbir şey yapmadı. Daha sonra gitar öğrenmeye başladı. Metal, rock müzik derken elektronik müziği ve sonrasında psy-trance’ı keşfetti. Bununla birlikte aradığı sound’ı bulmuştu. 2013’te ise arkadaşlarının FL Studio kullanarak psy-trance müziğini ürettiklerini gördü.

Ardından zaman kaybetmeden kendisi de FL Studio ile tekrar haşır neşir olmaya başladı. “Hiçbir eğitim veya müzik altyapısı olmadan başlamak çok zormuş. Hem müziğin kendisi hem kullandığım programlar için Youtube’daki eğitim videolarını izleyerek anlamaya çalıştım. İki sene debelendiken sonra müziğin bir matematiği olduğunu anladım. Sadece duygularınla hareket ederek müzik yapılamıyor” diyor. Bu şekilde, 2015’e geldiğinde Gyn-X projesini oluşturdu.

İlk başta hi-tech projesi olarak üretime başlayan Gyn-X, daha sonra dark sound’larında track’ler üretmeye devam etti. 2018’de de Dream Crew Records ile çalışmaya başladı. İlk EP’sini de geçtiğimiz ay yayınladı. Filthy Raven isimli ilk track’ini de 2018’de yine Dream Crew Records’tan yayınlamıştı.

Gyn-X, Bad Sector EP

Beş senedir müzikle uğraşan Gyn-X, son bir senesini de yeni çıkan EP’si üzerine çalışarak geçirdi. Aslında Karia Psytrance Gathering‘e bitirmeyi planlıyordu ama süreç biraz daha uzadı. 23 Mayıs 2019’da da resmi olarak ilk track’i yayınlandı. “EP’yi yetiştirme stresi kesinlikle yaratıcılığınızı kötü etkiliyor. En zoru buydu sanırım. İş dışında kendime ayırabildiğim zamanlarda günün stresini henüz üzerimden atamadan çalışmak için PC başında oluyorum e bir şeyler üretebilmek için çabalıyorum” dedi.

Gyn-X “Drew Crew Record’un yaratıcılarından ve tanışmadan önce de severek dinlediğim Legolize bana EP teklifi yaptı. 10’a yakın track denemesi yaptım ve en beğendiğim üç tanesini seçtim. Bu süreç kendimi de çok geliştirdim” şeklinde sohbete devam etti.

Şu an Dream Crew Records olarak içinde Gyn-x’in bir track’inin de yer alacağı yeni bir VA albüm çalışması var. Onun için çalışıyor. Aynı zamanda bu sene Metacortex Records’a da dahil oldu. Önümüzdeki süreçte birlikte çalışmalar yapacaklarının haberini verdi.

Gyn-x’in yeni EP’si satın alarak, desteklemek istiyorsanız Bandcamp üzerinden track’leri edinebilirsiniz.

Facebook: facebook.com/gynxpage
Soundcloud: soundcloud.com/gyn-x