Avustralya yangınları ne yazık ki çok büyük tahribatlar ortaya çıkardı. Bu orman yangınlarında koalaların üçte biri öldü ve yine üçte bir oranında bir yaşam alanı yok oldu. Yangından kurtulan koalalar da büyük olasılıklı nesillerinin tükenmesi ile karşı karşıya kalacak. En büyük sorunlardan biri de yaban hayatlarına nasıl geri döndürülebilecekleri konusu.

Sydney Üniversitesi Ekoloji Profesörü Chris Dickman, 480 milyon memeli, kuş ve sürüngenin alevler tarafından doğrudan veya dolaylı olarak öldüğünü tahmin ediyor.

Daily Mail Australia‘ya verdiği açıklamada; “Bazı şeyler muhtemelen geri dönmeyecek. Yaklaşık yarım milyar yerli hayvan yok oldu” şeklinde ifade verdi. Dickman aynı zamanda “Bazı bölgelere işlevsel olarak yok olmuş diyebilirsiniz” diye de ekledi.

Avustralya yangınları nedeniyle koalaların üçte biri yok oldu

Kasım ayından bu yana orman yangınları, toprağın daha verimli olduğu Kuzey NSW’deki en iyi koala habitatında ortaya çıkmıştı. Birçok koala doğrudan alevler nedeniyle ölürken, dolaylı olarak da açlık nedeniyle öldü, açlıktan kurtulsa bile köpekler tarafından öldürüldü.

Doğa Koruma Konseyi, devletin kuzey sahilindeki mevcut koala habitatlarının üçte birinin kasım ayında orman yangılarının başlamasından bu yana yok edildiğini tahmin ediyor.

Okaliptüs yaprakları koalar için olmazsa olmaz bir gıda kaynağıdır. Federal Çevre Bakanı Sussan Ley, orman yangınlarından kurtarılan keseli hayvanların başka bir orman alanına taşınamayacağı anlamına geldiğini söyledi. Bir bölgede birkaç nesil boyunca yaşayan bir koalanın alınıp, 50 kilometre uzağa taşınamayacağını belirtiyorlar. Aynı alana, aynı ağaç türüne ihtiyaç duyuyorlar. Farklı koşullara uyum sağlamak için uygun hayvanlar değiller.

Sonuç olarak; yanmış habitatları yenilenene kadar büyük olasılıkla koalaların bir merkezde tutulması muhtemel.

Kaynak: Daily Mail

Daha fazla oku: Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi (IUCN)