Sizleri şok edecek tavuk çiftliğindeki bu fotoğraflar, durumun ne kadar vahim olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

Geçtiğimiz Mart ayında “Wagner’in Kümes Çiftliği”ne giren Animal Liberation Victoria (Hayvan Kurtuluş Cephesi) aktivistleri, bu korkunç görüntülerle karşılaştılar. Fotoğraflar, tavuk fabrikalarının kasvetli dünyası ile ilgili ürpertici gerçekleri ortaya koyuyor.

Çiftlikler; tüyleri yolunmuş, zayıflamış ve ölüme yaklaşmış bu tavuklardan son anlarına kadar hiç acımadan faydalanmaya devam ediyorlar. Yumurta üretemeyecek noktaya gelen tavuklar ise doğrudan mezbahaya yollanıyor. Gözlerindeki korku ve yalnızlık, ne kadar iğrenç bir dünyada yaşadığımızı suratımıza tokat gibi çarpıyor. Hayvan sömürülerine ortak olmayın!

Aktivistler, tavukların korkunç şartlarda yaşadıklarını söylüyor. İki hafta önce hükûmet sağlık yetkilileri çiftliği teftiş etmiş; fakat burada herhangi bir sorun olmadığını bildirmişti.

Animal Liberation Victoria Başkanı Noah Hannibal, Daily Mail‘e durumu şöyle anlatıyor “Mart ayındaki birden fazla soruşturma boyunca, kurtarma ekibimiz hasta ve ölmekte olan tavukları buldu. Pis ve gayet tehlikeli çalışma koşulları şimdi Worksafe tarafında soruşturuluyor.”

Ayrıca Hannibal, sadece tavuklar için değil, işçiler için de son derece tehlikeli bir cehennem deliği diye belirtti.

Tavuklar, yumurta sektöründe standart bir uygulama olarak küçük tel kafesler içinde bir yıldan fazla kalırlar. Ne zaman ki “işe yaramaz” sayılırlar, o zaman mezbahaya gönderilir. Kurtarma ekibi tavukları bulduğunda, çoğunun veteriner kontrolüne ihtiyacı vardı.

1 Haziran 2015, Gaia Dergi