İnek ve tavuk çiftliği işleten Jennifer ve Rodney Barret çifti, hayvan kurtarma sığınağı olan Rowdy Girl Sanctuary’ın bir destek programı ile mantar yetiştirmeye karar vererek radikal bir adım attılar.

Tam 18 yıl sonra bir uyanış yaşayan bir çift, iş ahlakına dair çelişkili duygularla karşı karşıya kaldılar. Kariyerlerine vegan çiftçi olarak devam etmek için inek ve tavuk çiftliğini geride bıraktılar.

1991 yılında evlenen çift, Jennifer’in aile çiftliğini 1999 devraldı Jennefier, eklem iltihabı, depresyon ve hipertansiyon ile mücadele ederken 2011 yılında Rodney’e de ülseratif kolit (UC) teşhisi konuldu.

Bunun akabinde çift beslenme hakkında araştırmalara başladı. Denedikleri karşısında vücutları olumlu yanıt vermeye başladığında araştırmalarını daha da derinleştirdiler. 2016 yılında da çift, üç haftalık bir vegan diyet programını denemeye karar verdi.

Bu çift, inek ve tavuk çiftliğini mantarhaneye dönüştürdü

Bu diyet, Rodney’in UC’sini beş yıl önceki seviyesine döndürdü. Jennifer “Programı tamamladığımda, tamamen yeni bir insan gibi hissettim. Aklım çok keskin ve açıktı” dedi. Bu diyetle birlikte bu sefer çiftin vicdanında da değişimler başladı. Çift, yaptıklarının yanlış bir şey olduğunu fark etmeye başladı. Jennifer, suçluluk duygusuyla ilk başta başa çıkabileceğini düşündüğünü söylüyor. Ancak hiçbir şey O’nun için artık eskisi gibi değildi.

“Tavukları farklı görmeye başladım. Onlara daha önce birey olarak hiç bakmadım ama acılarını gördüğümde kalbim kırılmaya başladı. Birden onları bir meta olarak değil kuş olarak gördüm” diyor.

Daha fazla oku: BoJack Horseman, fabrika çiftçiliğinin iki yüzlülüğünü anlatıyor

Bunun üzerinden birkaç ay geçtikten sonra Jennifer ve Rodney tavuk ve sığır çiftliğini kapatmaya karar verdi. Rowdy Girl Sanctuary tarafından başlatılan -hayvan çiftliğinden tarım uygulamalarına geçişe yardımcı olmak için tasarlanan- bir destek sistemi ile çift, mantar yetiştiriciliğine geçiş yapmaya başladı. Tavuk kümeslerini artık mantar evi olarak kullanacaklar.

Hâlâ bütün değişiklikleri yapma sürecinde olduklarını belirten çift, “Ancak kalplerimiz açıldı ve uzun süredir baskı altında olan hayvanlara saygımızı kucaklarken gelişmeye devam ediyor” diye de ekledi.

İnek ve tavuk çiftliğini geriden bırakan bu çifti kutlarım! Yolları açık olsun…

Kaynak: Live Kindly