BoJack Horseman animasyon dizisinde insanlar ve diğer hayvanlar kurgusal Hollywood kasabasında yaşam sürüyorlar. Birlikte çalışıyorlar, okula gidiyorlar, eğleniyorlar… Bu durumda, bu animasyondaki insanların hayvan yemekten kaçınacağını düşünebilirsiniz ancak garson olan bir inek, hamburger siparişi getirebiliyor.

Şovun bazı bölümlerinde, gıda sistemi üzerine eleştirilerin getirildiğini görebiliyoruz. “Chicken 4 Dayz” isimli bölümde bir fast food restoranı olan “Chickens”, ucuz kızarmış tavuk kovaları satıyor. Chicken 4 Dayz reklamında ise “Soru sorma, sadece yemeye devam et” diyor. Ayrıca şov, sadece fabrika çiftliklerini hedef almıyor. Tüm et üretimine sıkı bir şekilde bakıyor.

Bir tavuk çiftçisinin (tavuk yetiştiren bir tavuk), Chicken 4 Dayz’de tavuklarının tamamen hormonlu olduğunu ve küçük kafeslerde tıkış tıkış tuttuklarını söylüyor. “Şimdi bir tavuk olarak bu beni endişelendiriyor” diye de ekliyor. Tavukların “insancıl” bir şekilde yetiştirilmesi ve kesilmesi onu endişeye sokması için gayet geçerli bir sebep.

Daha fazla oku: Rick and Morty insanların ekolojiye neden zarar verdiğini anlatıyor

Daha fazla oku: Bugün vegan olmak için 7 önemli neden

Şovun ana karakterlerinden Todd Chavez ve Diana Nguyen, katliam için yetiştirilen bir tavuğu kurtarma görevini üsleniyorlar. Gerçek dünyadaki birçok vegan, karakterlerin ahlaki kargaşasına muhtemelen aşinadır. Karakterler, fabrika çiftçiliğinin kötü olduğunun farkında ancak onu durdurmak için kendilerini güçsüz hissediyorlar. Tavukları kurtardıktan sonra bile, daha fazla tavuk kovası almak için sıraya giren bir grup insanın yanından geçiyorlar.

BoJack Horseman zor soruyu gündeme getiriyor: Eğer toplum hayvanlara işkence ettiğini ve katlettiğini bizim gibi bilseydi, et yemeyi keser miydi?

Kaynak: TreeHugger