2013 yılında ekranlara gelen Rick and Morty çizgi dizisi son zamanların en başarılı ve en eğlenceli yayınlarından biri olarak anılıyor. Alt mesajlarla dokundurduğu bölümlerde keyfimize keyif katıyor.

Rick and Morty bilim-kurgu çizgi dizisi, insanlığın iş ve doğa ile olan karmaşık ilişkileri ile ilgili çok fazla ipucu vermese de bazı durumlarda belirgin ve şaşırtıcı şekilde topluma sert bir ışık tutuyor. Şov, çevresel tahribatlarla doğrudan ilgilenmiyor (Rick’in bütün gezegenleri yok ettiği zamanlar hariç), bununla birlikte insanların doğa ile olan acayip ilişkileriyle ilgili mesajları da gizliyor.

Rick and Morty 3’üncü sezon The Ricklantis Mixup 7’inci bölümü de insanların neden ekolojiye zarar vermeye devam ettiğini açıklıyor.

Rick D. Sanchez III’ün sahibi olduğu “The Simple Rick’s Wafer Cookie Factory”nin (Basit Rick’in Gofret Fabrikası) yöneticisi bölge müdürü RickCool Rick’tir. Fabrika, Simple Rick’in (Basit Rick) gofretini, Simple Rick’in mutluluğundan alıyor. Fabrika işçileri olarak çalışan birçok Rick var. Bunlardan Biri, yöneticisini öldüren ve Simple Rick’i çıkartan Rick J-22’dir. Rick D. Sanchez III’ün Rick J-22’te özgürlüğünü teklif etmesinin ardından Simple Rick’in yerini Rick J-22 alıyor.

Diğer Rick’lerin aksine, Simple Rick, kızıyla yakalayabildiği gibi insan ilişkilerinde mutluluğu buluyor. Bunun tam karşısında, kale üzerindeki Ricklerin tümü doğadan tamamen uzaklaşmış ve insan iletişiminden yoksun mekanik, kentsel bir ortamda yaşıyor. Simple Rick, ticari bir projedir çünkü Rickler, Simple Rick’in zevk aldığını hayal ettiği sevgi ve doğaya özlem duyuyorlar.

Gofreti satın alan Rickler, doğayı tahrip eden ve onları tüm gün fabrikalarda çalışmaya zorlayan endüstriyel makineyi destekliyorlar. Özgürlük, doğa ve insan ilişkileri gibi normalde mutluluk getiren şeyler ortadan kaldırılıyor ve ardından bunların alt versiyonları, kimyasal yüklü gofretler şeklinde geri satılıyor. Böylece döngü devam ediyor!

Bu dünyada Rickler fabrikaları işletiyor ve Rickler de fabrikalarda çalışıyor. Evil Morty’e (Şeytan Morty) göre de, sorumlu Rickler ile sosyal piramidin altındaki Rickler arasında bir fark yok. Endüstriyel makinenin sadece herkese baskı yapan kötü, zengin, varlıklı insanları yaratmadığı mesajını vurguluyor. Aksine sistem kendini yaratıyor. İnsanlar sadece CEO ve işçi alanlarını dolduruyorlar. Farklı şanslar verildiğinde bir işçi bir CEO olabilirdi ve bir CEO bir işçi olabilirdi.

Kim sorumlusu olursa olsun doğayı yok eden bir sistemin parçasıyız. Hepimiz şirketlerin kaynakları tahrip eden benzin, plastik ve diğer eşyaları satın alıyoruz. Makineyi, bireyleri suçlayarak ya da yozlaşmış politikacılarını ve iş insanlarını hapse göndererek durdurmak çok zor. Kişiler sadece yer değiştirecektir. Bunun yerine sistemin kendisini değiştirmek gerekiyor. Bunun herkes farkında. Sorun bunun çok zor olması. Belki sistem kendi kendine evrilecek, belki sistem yenilecek, belki tamamen böyle kalacak. Yine de her şey kişiyle başlıyor. İlk adımla devamı geliyor. Kişisel yaşam tarzımızda ve dünyaya bakış açımızda değişiklikler yapmak bir zincirin halkası olacaktır.

En nihayetinde Rick and Morty benim en sevdiğim ikinci çizgi dizi. İlki ne mi? Tabii ki de BoJack Horseman!

Kaynak: TreeHugger