İçinde bulunduğumuz digital çağda artık telefonlarımızla her şeyi yapıyoruz. Teknoloji “doğa dostu” diye çığlık atmasa da dünya genelindeki geliştiriciler, etkimizi takip etmek ve daha doğa dostu kararlar alabilmek için kullanabileceğimiz harika uygulamalar yapıyorlar. Biz de, öğrenmeyi daha eğlenceli hale getirmek ve doğa dostu seyahat için kullanabileceğiniz en iyi 5 telefon uygulamasını seçtik:

Olio

En yenilikçi uygulamalardan sayılan Olio, farklı bir yemek paylaşım uygulaması hizmeti sunuyor. Yediğiniz “yemeğinizi” paylaştığınız anlamına gelmiyor. Bunun yerine elinizdeki fazla gıdayı paylaşıma açıyorsunuz. Bir kutu kraker, taze meyve ve benzeri birçok gıdaya bu uygulama üzerinden erişebilirsiniz. Aynı zamanda, çok fazla yiyecek satın alan ya da bahçenizden çok fazla ürün hasat elde eden biriyseniz, bu uygulamaya girerek elinizdeki fazla ürünleri ihtiyaç sahiplerine açabilirsiniz. Ardından birileri gelip sizden bu ürünü alacaktır. Özellikle bir şehri ziyaret ederken bütçeniz azaldıysa, gıdaya ücretsiz ulaşmanın güzel yollarından biri. Ne yazık ki Türkiye’de aktif kullanılan bir uygulama değil ama fikir olarak ben çok sevdim. Yurtdışındaki şehirlerde şansınızı deneyebilirsiniz.

Spinlister

Bir şehri keşfetmenin en güzel yollarından biri bisiklet kullanmaktır ancak çoğu zaman kiralık bisiklet bulmak zor olabiliyor. Splinlister, bölgenizde size kiralık bisikleti olan insanları gösteriyor. Uygulama size hem bisikletin türünü, konumunu, bisikleti ne kadar süreye ve ne kadara kiralayabileceğinizi gösteriyor. Kullanılmayan bisikletleri dünyanın dört bit yanındaki gezginlerle paylaşmak için mükemmel bir yol. Diğer yolcular için de kendi bisikletinizi kiralayabilirsiniz. Lakin güvenlik konusu nasıl aşılabilir pek emin olamadım.

Doğa dostu seyahat için 5 telefon uygulaması
Fotoğraf: Alec Cooks/Unsplash

BuyCott

Bir ürünün barkodunu tarattığınızda, uygulama size ürünün desteklediğiniz nedenlerle tutarsız olup olmadığını bildiriyor. Örneğin; navegan ürünlere karşıyım, bu yüzden uygulamada vegan kampanyaları destekleyeceğim. Alışverişimi yaparken ve bir ürünün barkodunu tararken, uygulama, beklediğim nedenlere dayanarak bu üründen kaçınmam gerekip gerekmediğini söyleyecek.

Too good to go

Ekoloji ile ilgili daha fazla sorumluluk sahibi olmak istiyorsanız, basit bir adım israfa karşı mücadele anlamına gelir. İşletmeler, stoklarını düşük fiyatlardan satıp, israftan kaçınmak için bu fırsatı değerlendirebiliyorlar. Örneğin; müşterilerine büyük bir kahvaltı sunan 4-5 yıldızlı otellerin yemekleri tüketilemiyor. Too Good To Go, iyi stoklanmış fazlalıkları, 5 Euro’dan daha az bir miktara satmalarına izin veriyor.

My little plastic footprint

My Little Plastic Footprint uygulamasını, plastik ayakizinizi nasıl azaltacağınız ve plastiğe karşı mücadelede uzmanlık seviyelerine nasıl ulaşacağınız konusunda size birçok öneri sağladığı için indirmelisiniz. Örneğin; San Francisco’nun 2020’ye kadar plastik şişeleri yasaklayan dünyadaki ilk şehir olduğunu biliyor muydunuz?