Yoldayken internet ağının en büyük faydası uzaktaki ailelerimizle bağlantı kurup, başımıza iş gelmediğini onlara gösterebilmek sanırım. Tabii bunun yanında bol bol paylaşım yapmayı da seviyoruz. Bu yüzden ben de size, seyahat ederken parasız ve ucuz WiFi bulmanın yollarını göstereceğim.

Günümüzde hemen hemen her kafe, bar, restoran, hastane gibi yerler artık WiFi hizmeti veriyor. Oturduğunuz kafede bir şeyler yiyip, içerken aynı zamanda mekânın WiFi ağından da yararlanabilirsiniz. Eğer mekânın sadece internetini kullanmak istiyorsanız WiFi’nin şifreli olup olmadığını girmeden kontrol edebilirsiniz. Eğer şifreliyse ve sürekli yolunuzun üstünde bir yerdeyse, tek sefere mahsus bir sürün satın alıp, edindiğiniz şifre ile diğer günlerde de acil işleriniz için internete girebilirsiniz. Veyahut, eğer hiç paranız yoksa ve acil bir işiniz varsa, mekâna girip durumu anlatıp, şifresini de rica edebilirsiniz. Dünyada hâlâ anlayışlı insanların olduğunu unutmayın!

Diyaloga girmek için de iyi bir yol

Sadece kapalı alanlarda değil bazı açık alanlarda da bedava WiFi bölgeleri bulabilirsiniz. Çevrenizdeki inanlara bedava WiFi’i nerede bulabileceğinizi sormayı ihmal etmeyin. İnsanlarla diyaloga girmek yeni şeyler keşfetmenizi sağlayabilir. Çekinmeyin! Ayrıca kütüphaneleri de kontrol etmeyi unutmayın. Birçok kütüphanede bedava WiFi olduğu gibi kullanıma ücretsiz açık bilgisayarlar da mevcut olabiliyor.

Daha fazla oku: Seyahat ederken parasız ve ucuz konaklamanın yolları

WiFi ağlarını kontrol ettiğimiz en çok yerlerden biri de havaalanları. Lakin buralarda genelde pek de bedava bulunmuyor. Yine de bir göz atmakta fayda var, belki şansınıza bedava WiFi veren bir havalanındasınızdır. Ayrıca havaalanı içindeki kafeleri de kontrol edin. Aşağıdaki harita ise Dünya’nın her yerindeki havalimanı WiFi şifrelerini gösteriyor. Erişimi ücretli, ücretsiz WiFi ağları ve şifrelerini veya özel lounge WiFi şifrelerini bu harita üzerinden bulabiliyormuşsunuz. Sürekli güncellendiğini de söylüyorlar. Deneyip işe yaradığını görürseniz, haber etmeyi unutmayın!

WiFi haritaları gerçekten işe yarıyor mu?

Dünyadaki birçok WiFi haritasını gösteren IOS ve Android aplikasyonları da bir diğer tercih olabilir. Telefonunuzun ulaşamadığı ağın dışındai nerelerde WiFi olduğunu görmek iyi olabilir ve günlük rotanızı zaman kaybetmeden planlayabilirsiniz. Bu haritaların offline harita desteği işe yarayabilir çünkü zaten internet erişimi yokken, bir de internet üzerinden kullanabileceğimiz bu haritayı ne yapayım ben? Bu haritaları kullanıp, işini gören var mı? Ben henüz deneyimlemedim.

Bunlarla uğraşamam, aman be, diyorsanız, vardığınız ülkenin sim kartını edinebilirsiniz. Havaalanı, tren garı veya otogarlardansa şehir merkezinden bir sim kart edinmek daha ucuza gelebilir.

Daha fazla oku: Seyahat ederken parasız ve ucuz karın doyurmanın yolları

Tüm bunların dışında Jumpstart-Dummber gibi programlarla interneti kırabilirsiniz. Yalnız böyle bir seçeneğin yasal olmadığını ve yurtdışında bu tip şeylerin suç olduğunu da hatırlatmak gerekir.

BONUS: Yanınızda bir sinyal arttırıcı cihaz taşımak faydalı olabilir. Kaldığınız yerin biraz daha uzak bir alanında işinize yarar bağlantılar vardır ve bu sinyal arttırıcı ile bilgisayarınızın bu ağları görmesini veya daha güçlü çekmesini sağlayabilirsiniz.