Seyahate çıkarken yanımıza sevdiğimiz eşyalarımızı almak istiyoruz ama çanta hazırlamak başlı başlına bir kaosa dönebiliyor. Veyahut benim gibi az eşya ile yaşayanlardansanız neler alacağınız çoktan belli olabiliyor. Yine de, ne olursa olsun hazırlanmak, seyahat öncesi tatlı heyecanlardan biri, yani çok dert etmeyin. Zamanı iyi ayarlamak yeterli!

Seyahate çıkarken çantamıza, yer kaplamasın ve ağırlık yapmasın diye her şeyin mini boylarını koyuyoruz. Daha önce sakladığımız küçük kutuları ve şişeleri bu iş için değerlendirebilirsiniz. Sizlere, seyahatteyken yanınızda taşıyabileceğiniz vegan 10 ürün önerisi yapmak istiyorum:

1. Duş seti

Banyolarda neden çeşit çeşit şampuan olur hiç anlamam. Bir şampuanı az dökerek, uzun süre yettirebiliyorum. Seyahate çıkarken ise evinizdeki şampuanı küçük bir şişeye doldurabilirsiniz. Vücut şampuanı kullanmıyorum, bunun yerine sabun tercih ediyorum. Sabunu başka bir alternatif olarak saçlarımı yıkarken de kullanıyorum. Saç kremi yerine de elma sirkesini sulandırarak kullanıyorum. Ürün olarak da Siveno %100 Doğal Yol Arkadaşım Setini önerebilirim. Ürün, şerbetçi otu, ısırgan yaprağı, atkuyruğu, aynısefa, papatya, yeşil çay ve ıhlamur ekstrelerinden oluşuyır. Aynı zamanda paraben, SLES, SLS, sülfat, amonyak, silikon, sentetik koku ve boya, petrokimyasal içermiyor. Ayrıca alerji testlerinden geçtiğini ve alerjen içermediğini de not düşmüşler.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Siveno markası üçlü bir set hazırlamış. Çantası ile birlikte satıyor. Ürünleri bitirdikten sonra kutularını atmayın. Kendi yaptıklarınızla tekrardan doldurup, kullanabilirsiniz. Çantası ile birlikte seyahatte taşımak için idealler.

2. El ve vücut kremi

Havası kuru bir yerdeyseniz en azından sabah ve akşam nemlendirici sürmek gerekebilir. Daha erken yaşlarda bir şey kullanmasanız bile bunun etkisini pek hissetmiyorsunuz ama yaş ilerledikçe vücudun dışarıdan ek müdahalelere ihtiyacı gerekebiliyor. Yoğun kuru havaya maruz kalmak, su ile çok haşır neşir olmak ufak şeylere neden olabiliyor. Günümüz şehir havasının da çok temiz ve iç açıcı olmadığını düşünürsek el ve vücut kremi gerekli oluyor.

Hindistan cevizi yağı gerçekten de birçok şey için kullanılabiliyor. Zeytinyağı, avokado yağı da kuru ciltler için gerçekten etkili. Sabah kalktığınızda ve yatarken kullanabilirsiniz. Bunun dışında bir ürün alırken Eyüp Sabri Tuncer’i tercih ediyorum. Organik Zeytinyağlı El ve Vücut Losyonu Japanese Cherry Blossom (50 ml) paraben içermiyor. Doğal Zeytinyağlı El ve Vücut Kremi (250 ml) de gluten ve paraben içermiyor. Eyüp Sabri Tuncer’in ürünlerinin fiyatları da genel olarak uygun. İnternet sitelerinde bazen indirimler yapabiliyorlar.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Organik Zeytinyağlı El ve Vücut Losyonu Japanese Cherry Blossom, seyahat için ideal boyda.

3. Güneş kremi

Güneş’in ısısını vücudumuzda hissetmeyi seviyoruz ama güzel şeylerin de fazlası zararlı olabiliyor. Bu yüzden koruyucu önlemler almak hiç de kötü bir fikir değil. Hindistan cevizi yağını içeren bir tarifle kendi güneş kreminizi yapabilirsiniz. Ayrıca benim gibi açık tenli iseniz yüksek korumalı ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Kiss My Face yeşil çay, meyankökü, aloe vera ve salatalık özlerinden yapılmış. İçeriğinde linoleik asit bulunuyor. İsmi de pek şirin! Supergoop! Everyday Sunscreen Güneş Korucuyu Krem ise UVA ve UVB ışınlarını koruma konusunda iddialı. Suya dayanaklı özelliği ile günlük kullanım için ideal olduğu söyleniyor. Bu kadar iddialı olmaları kimyasal filtre ağırlıklı özelliklerinden geliyor olabilir. Parfüm içermiyorlar ve ekolojiye çok zararlı olan Oxybenzone maddesini kullanmıyorlar. İlla bir ürün almayı planlıyorsanız en az zararı içeren bir şeyi tercih edebilirsiniz. Supergoop da bunlardan biri sayılabilir.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
İlla bir ürün almayı planlıyorsanız en az zararı içeren bir şeyi tercih edebilirsiniz.

4. Tekrar kullanılabilir pipet

Bazı insanlar dışarıdan aldıkları içeceklerin dudaklarına değmesinden hoşlanmıyorlar. Sık sık pipet kullanan biriyseniz tekrar kullanabileceğiniz bir pipet edinmeniz gerçekten yararlı olabilir. Mümkün olduğunca plastik atık üretmemek, atıklarımızı geri dönüştürmek ve ayrıştırmak çok önemli. Çünkü ne acıdır ki ufacık pipet bile okyanuslara ulaşıp, bir deniz kaplumbağasının burun deliğine saplanabiliyor.

Bambu pipetlerin fiyatı biraz pahalı bunun yerine çelik pipetler seçebilirsiniz. Eğer bir ay gibi bir süre beklemekle sıkıntınız yoksa Aliexpress’ten çok uygun fiyata getirtebilirsiniz.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün

5. Kitap

Yolun olmazsa olmazlarından biri de hiç yanımızdan ayıramadığımız kitaplar. Özellikle uzun bekleyiş sırasında bizi sıkıntıdan kurtaran büyük kahramanlara benzetebilirim. E-kitap okuyucunuz varsa dilediğiniz kadar kitabı yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Gerçekten büyük bir kolaylık! Eğer hangi kitabı yanınıza almanız konusunda karar veremiyorsanız aşağıdaki listeden veganlıkla ilgili herhangi bir kitabı tercih edebilirsiniz.

Daha fazla oku: Vegan Kitap Listesi

Vegan Kitap Listesi
Eğer hangi kitabı yanınıza almanız konusunda karar veremiyorsanız, vegan kitap listemizden birini tercih edebilirsiniz.

6. Atıştırmalıklar

Yoldaki açlığımızı kısa süre dindirmek için atıştırmalıklar birebir. Yola çıkmadan önce evdeyken enerji topları yaparak yanınıza alabilirsiniz. Rawsome ya da Levom gibi enerji verici atıştırmalıklardan da çantanıza atabilirsiniz. Levom yerli üretim, glutensiz, şeker ilavesiz. Rawsome da, Türkiye’de üretilmiş. Çiğ, glutensiz, GDO içermiyor, ilave şeker ve koruyucu yok. Atıştırmalıklar için sizin özel bir tarifiniz var mı?

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Enerji veren, leziz, vegan atıştırmalıklar

7. Regl Kabı

İşte gerçek bir kurtarıcı! Sanırım bir sene oldu. Yurtdışındaki bir sitede indirim vardı ve sipariş etmiştim. Kullanımı çok rahat, pedin tendeki rahatsız edici hali yok. Regl kabını taktıktan sonra hissetmiyorsunuz bile. İlk birkaç ay alışma dönemi ile geçebilir ama kullandıkça sistemini öğrenebiliyorsunuz ve alıştınız mı gerçekten de bir daha ped kullanmak istemiyorsunuz. Eğer yoğun regl dönemi geçiriyorsanız ilk günler kabı daha sık aralıklarla boşaltabilirsiniz. Buna rağmen sızma oluyorsa o zaman yıkayıp tekrar kullanabileceğiniz pedler satılıyor. Bunlardan 2-3 tane temin edebilirsiniz. Son zamanlarda da Türkiye’de bulunabilirliği arttı. Lunette‘nin regl kaplarını deneyimlemedim ama internet sitesine girdiğimde birçok açıklayıcı bilgiye erişebiliyorum. Hazırladıkları video da merak edenler için her şeyi güzel özetliyor.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Regl kapları gerçekten kurtarıcı!

8. Diş Macunu ve Diş İpi

Ağız bakımı için her fırçalamadan sonra hindistan cevizi yağını dişlerime ve diş etlerime sürüyorum veya gargara şeklinde kullanıyorum. Beyaz kalması konusunda gerçekten başarılı bir yöntem. Diş macununu ise evde kendiniz de yapabilirsiniz veya yapan kişilerden de satın alabilirsiniz. SPLAT Blackwood diş macununu ürün olarak size önerebilirim. SLS, sentetik tanlandırıcılar ve florür içermiyor. İndirimli zamanlara denk gelebilirseniz fiyat olarak da diğerlerine göre daha uygun kalabiliyor.

Diş ipi benim için vazgeçilmezlerden biri. Diş kontrolleri sırasında da hangi doktora gittiysem diş ipini kullanmamı özellikle söylüyorlar. Yani ağız sağlığım ve temizliğim için diş ipi şart! The Humble Co Limonlu Diş İpi’nin (50 m) karton kutu ile satılması ve Humble markasının ekolojik ürünler üretmesi benim için tercih sebepleri ama fiyatı ne yazık ki biraz tuzlu. Uygun bir zamanda deneyip, ne kadar süre bana yettiğini anlamam gerek. Şayet uzun süre yeterse fiyatın yüksekliği dengelenebilir.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Florürsüz SPLAT Blacwood ve karton kutu ile satılan Humble Diş İpi

9. Süper Gıda

Kinoa, chia gibi tohumlar sahip oldukları yüksek değerler nedeniyle süper gıda olarak adlandırılıyor. Günde bir yemek kaşığı tüketmek fayda sağlıyor. Bu ürünler biraz pahalı olabiliyorlar ama harcadığımız keyfi şeyleri düşünürsek bu ürünlere 30-40 lira vermek çok sorun olmamalı. Gerçekten denildiği gibi süper gıdaysa, içeceğiniz iki bira yerine bu tarz bir şey satın alıp deneyebilirsiniz. Seyahat ederken küçük cam kavanozla yanınıza bir miktar alabilirsiniz. Şu sıra Nustil Qunioasure‘ı denemeye başladım. Salatalara, çorbalara, hazırladığınız meyve sularına bir yemek kaşığı kullanabiliyorsunuz. Ürün açıklaması iki yemek kaşığı diyor ama ben bir yemek kaşığı kullanarak kullanım süresini uzatmayı tercih ediyorum.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Nustil Qunioasure’ı, salatalara, çorbalara, hazırladığınız meyve sularına bir yemek kaşığı kullanabiliyorsunuz.

10. Pekmez

Bu dünyadaki en güzel şeylerden biri pekmez olabilir. Tahinle birleşince oluştuğu çikolatımsı tat ile gönlümü fethetmeyi kesinlikle başardı. Çikolatasız yapamadığım için değil tam tersi bana tatlı bir şeyleri sevdirdiği için böyle bir benzetme yapıyorum. Pekmez, seyahate çıkarken yanıma her zaman aldığım şeylerden biri.

Seyahatteyken yanımızda taşıyabileceğimiz vegan 10 ürün
Her gün bir yemek kaşığı pekmez almayı ihmal etmeyin!