Seyahate çıkarken, belki ihtiyacımız olur diye fazladan birçok şeyi yanımıza aldığımız zamanlar olabiliyor. Büyük ihtimalle hiçbirimiz bu fazla aldıklarımızı kullanmıyoruz. Ne kadar çok yük yanımıza alırsak o kadar çok ağırlaşıyoruz ve bunları taşımak zorunda kalıyoruz. Fazla eşya taşıma konusunda kendinizi daha organize bir hale sokmaya çalışıyorsanız, herkes için hazırladığım bu minimal seyahat çantası listesi sizlere yardımcı olabilir.

Ayrıca hafif bir çanta hazırlamak sadece minimalist olmakla ilgili değil, aynı zamanda etik olmakla da ilgili. Daha az paketleme, karbon ayakizinizi düşürdüğünüz ve seyahat ederken doğa üzerindeki etkinizi azaltacağınız anlamına gelir. Düşündüğümüz kadar fazla şeye ihtiyacımızın olmadığını fark ettiğimiz an, tek bir çantanın bize yetebileceğini anlıyoruz. Bu minamalist seyahat çantası hazırlama listesi, tek bir çanta ile dünyayı nasıl seyahat edebilirsiniz sorusunun cevabını içeriyor.

Doğru seyahat çantası nasıl seçilir

Eğer otostopla bir yere gitmeyeceksem ve kalacağım yerler belli ise artık çekçekli bir valizi tercih ediyorum. Hem beden sağlığım hem de taşıması kolay olduğu için büyük rahatlık sağlıyor. Eğer bir yere uçak ile seyahat edecekseniz, çekçekli valizlerin kendi ağırlığını da önceden hesaba katmayı unutmayın.

Eğer sadece bir sırt çantası ile seyahat ediyorsanız, çantanızın kaliteli olması gerekiyor. Sırtınıza iyi oturan bir çanta çok önemli bir detay. Sırt çantası seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar var.

Tek bir çanta ile dünyayı nasıl seyahat edebilirsiniz?
Sırtınıza iyi oturan bir çanta çok önemli bir detay. Fotoğraf: Josiah Weiss/Unsplash

Ne büyüklükte bir sırt çantası almalıyım?

Doğru boyuttaki bir sırt çantası vücut sağlığınızı koruyacak ve ayrıca sizi aşırı paketlemekten de kurtaracaktır. Eğer büyük boy bir çantayı tercih ederseniz, yanınıza istemeden fazla eşya alırsınız. Küçük boy bir çanta alırsanız, bu sefer de ihtiyacınız olanları farklı çantalarla taşımak zorunda kalırsınız. Sırt çantalarının boyutları içerdikleri hacme göre litre cinsinden ölçülür. Boyut bilgilerini ürün adında veya ürün açıklamasında bulabilirsiniz.

15-25 L : Bu boyut günlük kullanımlar için ideal. Her ne kadar bazı insanlar haftalık seyahatlerinde bu boyuttaki bir çantayı tercih etse de dünyayı gezmek için kesinlikle çok küçük kalıyor.

30-45 L : Çoğu insan bu büyüklükteki sırt çantasını, kısa bir seyahat için doğru seçim olarak düşünecektir. Birçok marka da bu boyları, hafta sonu çantaları olarak adlandırıyor. Eğer gerçekten minimal bir seyahat çantası hazırlamaya karar verilmişse, dünyayı dolaşmak için bu çantanın doğru karar olduğunu söylüyorlar. Tabii kışlık giysilerinin gerek olmadığı yerlere seyahat edersek bu boy yeterli olabilir. Aksi takdirde bir sonraki boyut daha işlevsel olacaktır. Ayrıca bu boyuttaki bir çantayı satın alarak paranızın bir kısmını cebinizde saklayabilirsiniz.

45-60 L : Soğuk iklimin hakim olduğu yerlere seyahat etmeyi planlayıp kalın kıyafetler alacaksanız veya bir yıldan fazla bir süre için yurtdışına çıkacaksanız bu boy sizin için daha iyi bir seçenek.

60-120 L : Bu sırt çantası gerçekten çok büyük. Süper kaslı bir yürüyüşçü veya profesyonel bir dağcı değilseniz bu sizin için pek ideal değil.

Sırt çantası bölmeleri

Tek bir çanta ile dünyayı nasıl seyahat edebilirsiniz?
Seyahat etmek ruha iyi gelir. Fotoğraf: Element5 Digital/Unsplash

Minimal seyahat çantası hazırlamak akıllı paketlemeyi ve düzgün organizeyi içerir. İyi tasarlanmış bölmelere sahip bir sırt çantası bu noktada kurtarıcı olacaktır. Bölmeler hem eşyalarınıza ekstra koruyacak hem de aradığınızı kolay bulmanızı sağlayacak.

Su geçirmez sırt çantası

Sırt çantaların hemen hemen hepsinde yağmurluk bulunuyor. Fırtınalı bir anda bu yağmurluğu çıkartıp takmak çok zorlu olabiliyor. Aynı zamanda komple koruma sağlamayabilir. Eğer içinde elektronik cihazlar taşıyorsanız bu sizin için ekstra önemli olabilir. Bu yüzden su geçirmez bir sırt çantasına öncelik vermeniz daha tedbirli olacaktır.

Seyahat kıyafetleri

Bir kıyafeti seçerken haftada en az kaç kere giyeceğinizi düşünün. Eğer üç günden az ise bunu çıkartabilirsiniz. Lakin terleme ihtimalini hesaba katarak yanınıza en azından bir haftalık tişört alabilirsiniz.

Kötü hava koşulları için tedbirli olmayı ihmal etmeyin. Hafif bir yağmurluk, taban katmanı veya tamamen su geçirmeyen yürüyüş ayakkabısını tercih edebilirsiniz.

Yanınıza bir haftalık kıyafet ve çamaşır almanız yeterli. Maceracı bir tatile gitmiyorsanız haftada bir kıyafetlerinizi yıkayabileceğiniz yerler bulabilirsiniz.

Seyahat Çantası Hazırlama Kontrol Listesi

Bagaj ve Seyahat Çantaları
► Seyahat çantası
► Günlük kullanım için çanta
► Bel çantası

Seyahat Dökümanları
► Pasapost/Vize
► Ulaşım biletleri
► Kimlik (Varsa öğrenci kimlik kartı)
► Seyahat parası
► Banka kartı
► Sağlık sigortası belgeleri
► Seyahat sigortası bilgisi
► Otel/pansiyon iletişim bilgileri
► Acil irtibat numaraları ve önemli adresler

Seyahat Teknolojisi
► Telefon
► Laptop
► Dijital kamera
► Hafıza kartı
► Kindle
► USB Flash Drive
► Kulaklık
► Bataryalar
► WiFi güçlendirici
► Adaptör dönüştürücü

Tıbbı kit
► Varsa ilaçlarınız
► Baş ve mide ağrısı için kullandığınız ilaçlar
► Yara bandı

Seyahatin olmazsa olmazları
► İsviçre çakısı
► Tekrar kullanılabilir pipet, çatal-kaşık, yemek kabı
► Matara
► Alışveriş için bez çanta
► İğne-iplik
► Kitap
► Atıştırmalık

Giysiler
► Yağmurluk
► Polar
► Tişört
► Şort
► Tayt
► Tozluk
► İç çamaşırı
► Çorap
► Mayo
► Sandalet
► Yürüyüş ayakkabısı
► Şapka
► Güneş gözlüğü

Kişisel Hijyen&Bakım
► Seyahat havlusu
► Diş fırçası ve macunu
► Şampuan barı
► Sabun
► Güneş kremi
► Dudak kremi
► Tırnak makası, törpü, cımbız
► Regl kabı
► Kullanıyorsanız lens ve solisyonu

Gerçekten de, düşündüğümüz birçok şeyin yarısına ihtiyacımız olmuyor. Bu yazıdan yararlanarak kendi listenizi oluşturun ve en az şekilde çantanızı hazırlamaya çalışın. Evet, bazen zorunlu olarak yanımızda taşıdığımız çantalar olabiliyor. Mesela; benim gibi juggling ile uğraşıyorsanız yanınızda oyuncaklarınızın ve kostümünüzün olması çok olası. Bunlarda ekstra çanta anlamına gelir. En azından bunun dışında kalan asıl çantanızı hazırlarken daha akılcıl yöntemlerle hafifletebilirsiniz. Ya da belki de sadece tek bir çanta ile yola çıkarsınız.

Keyifli gezmeler!