Ne yazık ki filler, aslanlar gibi hayvanlar turistlere eğlence olsun diye sömürülüyorlar. Sri Lanka’daki genç bir fil de, turistleri taşıması için yorucu vardiyalarda çalışmaya zorlandıktan sonra dayanamayıp öldü.

Biliyorsunuz Sri Lanka’da düzenlenen Perahera Festivali’nde kullanılan 70 yaşındaki Tikiri’nin bir deri bir kemik hali kostümle saklanmıştı. Bu fotoğraflara baktığımızda da Kanakota’nın sahiplerinin (!) kontrolü ellerinde tutabilmek için filin bacaklarını sıkıştırdığını ve turistlerin oturması için sırtında ağır ve rahatsız bir koltuk taşıttıklarını görüyoruz.

Öfkeli aktivistler, Sri Lanka’nın bunaltıcı sıcaklıklarında turistlerin filin sırtına arka arkaya bindiklerini söyledi. Sonunda fil bu duruma dayanamayıp yıkıldı.

Bu genç fil öldüğünde 18 yaşındaydı oysa filler yaban hayatında 60 yaşına kadar yaşayabilirler. Kanakota, dört yıl boyunca bir tur için 30 dolar karşılığında hayvan turizmi ticareti için kullanıldı.

Daha fazla oku: Hayvanlara zarar vermeyen bir gezgin olmak

Sahipleri (işkencecileri demek daha doğru olur), Kanakota’nın yapmasını istediklerini yerine getirmeye zorlamak için ve sağlığı pahasına para kazanmak için keskin ve acı verici ankusayı (1) onun üzerinde kullandılar.

Yerelden insanlar, filin gece yorucu bir geçit törenine katıldığını ve ertesi gün de hiç dinlenmeden üst üste dört yorucu yolculuk yapmak zorunda bırakıldığını söylediler. Ancak dördüncü turda, fil dayanamayıp, sıcaktan ve bitkinlikten yıkıldı. Resmi bir ölüm sebebi açıklanmamasına rağmen, yerelden insanlar ve aktivistler filin açıkça aşırı yorgunluktan öldüğünü söylüyorlar.

Moving Animals grubundan hayvan hakları aktivisti Paul Healey, bu genç filin trajik ve acımasız ölümü tamamen önlenebilir olduğunu söylüyor.

Turistlerin bu fillere binmeyi reddedeceği noktasına kadar ne yazık ki bu hayvanlar acı çekmeye ve bitkinlikten ölmeye devam edecek. Sri Lankalı aktivistler, yasaları değiştirecek ve hayvanlara ihtiyaç duydukları korumayı sağlayacak bir hayvan refahı yasasını çıkarmak için yorulmadan kampanya çalışmaları yürütüyorlar.

(1) Ankusa, en büyük kara hayvanı olan filleri idare etmek ve eğitmek için kullanılan bir araçtır. 60–90 cm uzunluğunda bir sapa takılı, genellikle bronz veya çelikten bir kancadan oluşmaktadır.

Kaynak: Totally Vegan Buzz