Bir canlı kafasız yaşayabilir mi? Bilimsel olarak bunun cevabını ben bilmiyorum; lakin Horoz Mike’a bakınca böyle bir şeyin gerçek olabileceğini görebiliyorum. Horoz Mike, yaklaşık 2 yıl 18 ay boyunca kafasız bir şekilde yaşamayı başarmış

Fotoğrafları ilk gördüğüm an herhangi bir filmden kare diye düşündüm ama gerçekten ilginç bir hikâyesi var.

Tarih 10 Aralık 1945… Amerika’nın Kolorado eyaletinin Fruita bölgesinde yaşayan Lloyd Olsen için ilginç bir gün olacaktır. Olsen, baltasını o zaman daha yavru olan Mike’ın kafasına sallar ama balta Mike’ın şahdamarına denk gelmez ve kafası kesik şekilde de yaşam belirtileri göstermeye devam eder. Olsen, göz damlalığı ile Mike’ın yemeğini ve suyunu verir.

Geçen bu zaman zarfında, Mike 2,7 kilo bile alır. Boynuyla yiyecekleri “gagalar”; tüylerini düzeltir.

Onu yemeyi düşünen Olsen, bu inanılmaz durum karşısında akıllanıp, Mike’a “sonsuz” sevgisini açmıştır diye düşünebilirsiniz ama “fiziksel” anlamda yememiş olsa da Horoz Mike’tan daha farklı şekilde faydalanmış.

Horoz Mike, ulusal bir şöhret kazanmıştı. Time ve Life dergilerine çıktı. Çeşitli etkinlere giden Olsen, “Kafası Olmayan İnanılmaz Horoz Mike“ı insanlara 25 cent karşılığında gösterdi. Bu şekilde ayda 4 bin 500 dolar kazanıyordu.

Bir gün, Arizona’nın Phoneix şehrinde, bir otel odasında Mike’ın nefesi tıkandı. Olsen da göz damlalığını unutmuştu ve solunum yollarını açamayınca Mike’ın nefesi kesilerek öldü.

Bu, gerçekten mümkün mü?

Evet, kesinlikle mümkün. Beyin sapı, beynin en alt kısmında bulunan, omuriliğin devamı gibi gözüken bir beyin yapısıdır. Dolayısıyla, beynin tamamını koparıp, beyin sapının koparılmaması pek tabii mümkündür. Burada baltanın vurulma açısı, şans eseri böyle bir ayrıma neden olmuştur; ancak tıbbi yöntemlerle de bu yapılabilir. Beyin sapı, temel hayati fonksiyonların kontrol edildiği bölgedir ve bu bölge çalıştığı sürece, yaşam sürer. Eğer ki beyin sapınızdan (yani ensenizin üst bölgelerinden) bir darbe alacak olursanız, hayati fonksiyonlarınızın aksaması muhtemeldir. Bu sebeple bu bölge çok önemlidir. (Evrim Ağacı)

Daha detaylı bilimsel bilgi için Evrim Ağacı’nın hazırladığı Sinirbilim ve Beyin yazısını incelemenizi tavsiye ederim.

Ne çekti bu hayvanlar insandan! 

Horoz Mike adına yapılmış internet sitesi: www.miketheheadlesschicken.org