Albino ya da albinizm, deride, saçta ve gözlerde renklenmeyi sağlayan melanın pigmenti yokluğundan kaynaklı genetik bir metabolizma hastalığıdır. Ve siz Tanzanya’da bir albino iseniz başınız belada olabilir. Çünkü burada, Tanzanya’nın albinoları avlanıyor. Vücut parçalarının bir insana servet ve şans getireceğine inanılıyor. Albino insanların bir üzvuna 3-4 bin dolar, tüm vücuduna 74 bin dolar ödeyebiliyorlar.

Albinolar ne yazık ki uzuvları için her an saldırıya uğrayabilir. Ciddi sakatlıklar yaşayabilir veya öldürülebilir. Tanzanya’da ortalama 1400 kişide bir albinizm gözüküyor. Genellikle uzak ve kırsal topluluklarda yaşayanların akraba evliliklerinden doğan çocuklarda görülebiliyor. Batı’da ise 20 bin kişide bir kişiyi etkiliyor.

Saldırılan kayıtlarının tutulmaya başlanılmasından beri 74 cinayet olmuş ve 59 kişi de saldırıdan kurtulmayı başarmış. Tanzanya’da bir albinoysanız ölmek de kurtuluş olmayabiliyor, bu sefer mezarınızdan parçalarınızı alıyorlar. Yine aynı kayda göre de 16 mezar soyulmuş. Bunlar sadece kaydedilmiş davalar yani buz dağının görünen yüzü!

Tanzanya'nın albinoları avlanıp, vücut parçaları zenginlere satılıyor
Josephat Torner

Korku filmi değil gerçek!

2018 Aralık ayında dört yaşındaki Pendo Emmanuelle Nundi’nin evinden kaçırıldığı görüldü. Ortadan koybolması ile ilgili babasını ve amcasını tutukladılar. Bulana 1130 paund ödül verileceği açıklandı. Bütün çabalara rağmen ne yazık ki bulunamadı.

Mwigulu Matonange, okuldan bir arkadaşıyla eve yürürken iki adam tarafından saldırıya uğradığında sadece 10 yaşındaydı. Saldırganlar ormana geri dönmeden önce sol kolunu kestiler. Mwigulu, İki adamı daha önce hiç görmediğini, kesilecek bir keçi gibi tutulduğunu söyledi.

BM raporuna göre; 2013 yılında, 38 yaşındaki albino bir kadın uyuyorken, kocası ve dört erkek tarafından pala ile saldırıya uğradı. Sekiz yaşındaki kızı da, babasının annesinin kolunu taşıyarak yatak odasından ayrılışını izledi.

Tanzanya'nın albinoları avlanıp, vücut parçaları zenginlere satılıyor
Pendo Sengerem

“Kime güvenebiliriz?”

Albino hakları için kampanya yapan Josephat Torner, “Artık saldırıları planlamaya katılan ebeveynleri görebiliyoruz. Bu nasıl bir savaşki karşı tarafımızda ebeveynler ve aileler de var. Kime güvenebiliriz. Düşmanın kim olduğunu bilmiyorsun.” Kendisi de albino olan Josephat şunları da ekledi: “Albinizmi olan insanlar vücut parçaları için avlanıyor ve öldürülüyor çünkü insanlar zengin olmak istiyor.”

Yaptığı çalışmalar sebebiyle ölüm tehditleri alan ve 2012’de saldırıya uğrayan Josephat, bu işin arkasında yüksek kesimden insanların olduğunu düşünüyor çünkü insanlar, albinolardan saldırı ile aldıkları vücut parçalarını çok yüksek fiyattan satıyorlar. Josephat, bu insanların politikacılar bile olabileceğini dile getiriyor çünkü Dünya’nın en fakir 25’inci ülkesi olan Tanzaya gibi bir yerde, bu kadar parası olan tek kişi politikacı veya zengin iş insanıdır. Yine de kim olurlar olsun güçlü birileri olmalılar.

Ayrıca seçim zamanları Tanzanya’da albino olmak için en kötü zaman çünkü siyasi kampanyacılar, seçimlerini kazanabilmek için cadı doktorlarına gidiyorlar. Seçim zamanı albinoların en çok avlandığı dönem olarak biliniyor, bu yüzden bu insanlar seçimler sırasında saklanıyorlar.

Tanzanya'nın albinoları avlanıp, vücut parçaları zenginlere satılıyor
Güvenli yerler merkezi

“Daha güvenli yerler” merkezi

15 yaşındaki Pendo Sengerema ailesi ile birlikte evde akşam yemeği yerden saldırıya uğradı. Sağ kolunu dirseğin hemen altından kestiler. Bir cadı doktoru, zengin bir müşteriden Pendo’nun kolunun sağlanabilmesi halinde 600 dolar alacağını belirten bir emir almış.

“Polisten beni daha güvenli bir yere götürmesini ve korumasını rica ediyorum çünkü kötü adamlar beni öldürmek için geri gelebilir” diyor Pendo. Bu “daha güvenli yerler”, ülke genelinde kurulan, albinizmli çok sayıdan insanın başına iş gelmemesi için yüksek duvarların arkasında yaşadığı merkezlerdir. Bu durumun kısa vadeli bir çözüm olması bekleniyordu ama ne yazık ki uzun vadeli bir planları da yoktu. Bu yüzden bu “daha güvenli yerler” denilen kamplar yıllar sonra bile hâlâ varlar.

Pendo’nun kaçırılması konusundaki tepkisine yönelik yaygın eleştirilerden sonra hükûmet cadı doktorlarını yasakladı.

Josephat yıllardır mücadele veriyor. Hayatını tehlikeye atarak uzak köylere gidiyor ve onların hayalet olmadığını, aynı olduklarını ve şans getirmediklerini anlatıyor.

Kaynak: Daily Mail