Tam tamamına 18 yıl inşaatı süren, İsfahan’ın en gözde camilerinden Mescid-i Şah, karşısında duranları görkemli yapısı ile büyülüyor. Safevî devrinde yapılan bu cami, Nakş-ı Cihan Meydanı’nın güneyinde konumlanıyor.

Bu önemli cami, İran İslam Devrimi’nden sonra Kraliyet Cami (Royal Mosque) veya İmam Cami (Imam Mosque) diye de çağrılmaya başlanıyor. İslam dönemi Pers mimarisinin baş yapıtlarından olarak anılan Mescid-i Şah, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de yer alıyor.

Camiye girmeden önce devasa kapı önünde durarak, karşılaşabileceklerinize önceden hazırlanmak için kendinizi bir seremoni içine sokuyorsunuz. Mavi çinilerle kaplı bu yapı içinizi huzurla dolduruyor. İçeriğe girdiğinizde ise kocaman bir avlu ile karşılaşıyorsunuz. Güzelliği ve büyüklüğü ile sizi büyülüyor. Güneş ışınlarının binalara ve duvarlara yansımaları ise tarif edilemez bir güzellikte. Böyle ulvi bir yerin akustiği ise muhteşem! 49 çeşit yankının olduğu hesaplanmış fakat bunlardan sadece 12 tanesini, insan kulağı algılıyormuş.

İsfahan, Mescid-i Şah camisinde yaptığınız bu zaman yolculuğu ile bir kez daha kalbinizi kazanıyor.

Girişin ücretli olduğunu da son olarak ekleyerek, lafı çok uzatmadan, sizi fotoğraflarla baş başa bırakıyorum.

Daha fazla oku: İran Tüm Gezi Notları