Her şeyi geride bırakıp tek başına yola çıktığında artık aynı insan değilsindir.

Ne zaman yalnız seyahate çıksam, insanlar birçok soru yöneltmeye hevesli oluyorlar. “Buraya kadar tek mi geldin?”, “Korkmuyor musun?”, “Ailen bir şey demiyor mu?”, “Yalnız hissetmiyor musun?” … Her yeni varış noktasının değişmeyeni bu sorular oluyor.

Hayır, yalnız seyahat etmek beni yalnız hissettirmiyor. Kendimle geçirdiğim zamanı Tarkovski gibi yalnızlık saymıyorum. Kendimi dinliyorum, kendimi anlamaya çalışıyorum, kendimi seviyorum, kendimle barışıyorum ve evet, bazen kendime kızıyorum… Yolda olmak benim için hem bütün sorunlardan kaçmayı hem de hepsiyle yüzleşmeyi ifade ediyor.

Yalnız seyahat etmek kulağa göz korkutucu gelebilir. Özellikle Türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsanız. Korkmakta haklısınız. Bazen korktum. Lakin kendi ülkemi de tanıyorum. Nerelerde ne yapmam gerektiğini, insanlarımın bakışlarını… Her zaman dikkati elden bırakmadım. Tüm bunlarla başa çıkmak ise beni inanılmaz güçlü kıldı. Çok şey öğrendim. Eğer bugün, birçok şey ile baş edebilirim diyorsam, “yol”da olmanın katkısı çok büyüktür. Biliyorum yeri gelince birçok şeyden yine korkacağım. Korkmak en insani duygu. Her zaman cesaretli de olacağım.

Daha fazla oku: Seyahat etmek maddi zenginlikten daha çok mutlu ediyor

Ayrıca yalnız seyahat etmenin en güzel yanlarından biri de, her şeye kendinizin karar verilme özgürlüğüdür. İstediğiniz saati, istediğiniz günü, istediğiniz yeri seçebilirsiniz! Kimse ile bu detayları tartışmanıza gerek yok.

Asıl güzel şey ise yeni insanlarla tanışmak. Arkadaşlarınızla veya ailenizle gezmeye gittiğinizde genelde bu insanlarla vakit geçiriyorsunuz ama tek seyahate çıktığınız zaman yeni birçok gezgin ve lokal insan ile tanışıyorsunuz. Rehber kitaplarının yerine, bu insanlar sayesinde yeni maceralara doğru yelken açabilirsiniz.

Elbette her seyahat yalnız olmak zoruna değil. Arkadaşlarınızla seyahat etmek, onlarla film izlemek gibi eğlenceli olabilir. Dostlukları pekiştirmek, yeni anılar yaratmak çok güzel şeyler. Fakat eğer hiç yalnız seyahat etmediyseniz çok şey kaçırıyor olabilirsiniz.