Mert Özgüner’in müzik projesi olan Kvasir, psychedelic müziğin yerli sahnesinde son zamanlarda dikkat çeken isimlerinden birisi. Aynı zamanda dijital art da yapan Mert ile hem müzik projesi hem de üretimleri hakkında biraz sohbet ettik.

Mert merhaba. Seni biraz tanıyalım. Neler yapıyorsun?

Selam Şeyma, ben Mert Özgüner. Görsel sanatlarla uğraşıyorum ve iyi bir müzik dinleyicisiyim.

Müziğe ilgin nasıl ve ne zaman başladı?

Müziğe ilgim ortaokulun sonlarında başladı. Daha çok post rock grupları ilgimi çekmişti. Sonraki dönemlerde ise lisedeki ilk yılımda elime geçen metal fanzinleri sayesinde black metal ve death metal müzikleri dinlemeye başladım ve albümlere bütçem yetmediği için internetten arşiv kasmaya başladım. Full diskografili CD’leri hâlâ saklıyorum.

Tarzını nasıl tanımlıyorsun?

Temeli downtempo, psydub ağırlıklı ve diğer türleri de içinde barındıran psybreaks, psystep ve drum and bass gibi tarzları sentezlemekten ve paylaşmaktan keyif duyuyorum. Ama şu an tempoyu biraz daha yükselterek endüstriyel ve dark ağırlıklı drum and bass çalıyorum. Davulla elektronik müziği tempolu bir şekilde insanları dansa iten ritmi yakaladığını düşünüyorum.
Kvasir: "Psychedelic müziğin karanlık tarafı, kendi sound'umun temelini oluşturdu"
Kvasir

Peki, müziğin psychedelic tarza evrilmeden önce, nasıl bir dinleyiciydin? 

Müzik serüvenim çok keyifliydi diyebilirim. İlk zamanlarda black, death, doom, progressive’lere kadar metalin tüm türlerini dinlemeye çalıştım. Sonralarıysa Trip-hop ve deneysel şeyler dinlemeye çalıştım. Bu da beni nedensizce elektronik müziğe sürükledi ve bu sayede yeni seslere ilgi duymaya başladım.

Psychedelic müziğe yönelmendeki etken neydi anlatır mısın?

Psychedelic müziğin içinde bulunan dark sound’ların derinliği bende merak uyardı. Bu müziğe yönelmemdeki sebep kısacası bu diyebilirim. Ayrıca psychedelic müziğin karanlık tarafı, kendi sound’umun da temelini oluşturdu.

Hangi festival ve projelerde yer aldın? 

Attaleia Psytrance Gathering 2018‘in afişini tasarladım ve ilk DJ’lik deneyimi burada gerçekleştirdim. Daha sonrasında; Galactic Plateau, Magic of the Chaos ekibinin Magic Halloween ve Cosmic Jungle etkinliklerinde, Psy Potion’un Triquetra Psychedelic New Year etkinliğinde sahne aldım.
Son olarakta Union Hofmann Records’dan Psymind’e logo tasarladım.  

Müzik haricinde başka üretimlerin de var diye biliyorum. Bunlardan da bahseder misin? Neler yapıyorsun? 

Bir süredir digital kolajla uğraşıyorum. İlk kolaj paylaşımım 2016’da fanzineist’de “Şerminin İntikamı“nda yer buldu. Biraz ara verdikten sonra digital kolaja yöneldim. Yakın zamanda da yaptığım işleri t-shirt ve çantaya basmaya başladım. Aynı zamanda backdrop tasarımlarım da mevcut.

Kvasir: "Psychedelic müziğin karanlık tarafı, kendi sound'umun temelini oluşturdu"

Müzik ile ilgili ilerideki planların nedir? 

Müzik yapmak planlarımın arasında ama başka konulara yöneldiğim için şu sıralar fırsat bulamadım. We are the hippis ailesi olarak yer verdiğiniz içinde teşekkürler.
Sevgiler..

Facebook: facebook.com/CollagArts
Instagram: instagram.com/krawallah/