Öncelikle kişiliği ile ayrı sevdiğim, Pack ve Soul Therapy projelerini de keyifle takip ettiğim sevgili arkadaşım Onur Pekinöz ile sohbet ettim. Primitif Festival’de 1. Kategoride dark forest setiyle birincilik alan Onur, bu sene Ağustos ayında “Solarado Solar Eclipse Celebration” festivalini de ekibi ile birlikte gerçekleştiriyor.

Onur, öncelikle seni tanıyalım biraz.

Herkese selam. Öncelikle nazik teklifin için çok teşekkür ederim Yeşimcim. Üzerinde uğraştığın We are the Hippies oluşumunda bana da yer vermen beni ayrıca mutlu etti. Müzikle çocukluğumdan beri sürekli iç içeyim. İlkokul sonları ve ortaokul devamında metal, punk, hardcore tarzı müziklerin fanıydım. Daha sonra electro punk ve techno tarzı sound’lara yöneldim. Bu elektronik müziğe geçişimdeki başlangıçtı.

Psychedelic müzikle tanışmam lise zamanına dayanıyor. Astral Projection’ın People Can Fly isimli parçasını dinlemiştim, tarz olarak bana çok yabancıydı. Dinlediğim müziğin ne tarz olduğunu bile bilmiyordum, öyle söyleyebilirim. Fakat müziğin içinde kendimle alakalı özdeşleşmiş çok şey buldum. Elektronik müziğe olan tutkum zamanla DJ’lige olan isteğimi de tetikledi. Üniversite zamanında kendi kendime evde mixing yapmaya çalışıyordum. Sonrasında Connection Records’ta eğitmenlik yapan arkadaşım Hakan Özkan’dan aldığım eğitim sayesinde DJ’lige başladım.

Başlarda techno ve house ile ilgileniyordum. Bu süre içinde düzenlenen psy-trance partilerine gidiyor ve bu müziğe olan hazzım daha çok artıyordu. Sonra kendi kendime “Neden beni bu kadar etkileyen bir tarzı çalmıyorum ki?” dedim. O dönem Taksim Monx’ta partiler düzenleyen Mind Manifest Project’in kurucularından Timuçin Dündar’a “Bana da etkinliklerinde yer verir misin?” diye rica ettim. Kendisi de beni kırmayıp düzenlediği etkinliklerde bana çalma fırsatı verdi. O zamanlar psy-dub çalıyordum ve night sound’a geçmek istiyordum. Bir gün çalarken etkinliğe Crystal Kids’in kurucusu Özgur Çetin geldi. Bana kendisinin düzenlediği partide “Progressive bir sound çalabilir misin?” diye teklifte bulundu. Kabul ettim ve düzenlediği etkinliklerde benim de sürekli çalma fırsatım oldu. O dönem Crystal Kids yeni kurulmuştu ve ben bu oluşuma katılan ilk DJ’dim. Bu oluşuma katıldıktan ve değerli dostum Özgür Çetin’in bana kattıklarından sonra konu buralara kadar geldi. Hayatımı psychedelic müzik öncesi ve sonrası olarak ayırabilirim.

Pack: “Bir DJ her saate göre hazırlıklı olmalı”

Şu an tam olarak ne tarz psychedelic çalıyorsun?

Pack ve yeni açtığım Soul Therapy isimli iki projem var. HiTech, forest, twilight, psy-trance, progressive sound’larında Pack projemle sahne alıyorum. Psy-dub, psybient tarzı chill sound’larla da Soul Therapy… Ben her saate göre elimden gelen en güzel performansı çıkartmaktan yanayım. Bana göre bir DJ her saate göre hazırlıklı olmalı.

Son beş yılda Türkiye’de psychedelic etkileşim hızlı bir şekilde yayıldı. Event’lar arttı, daha çok insan ilgilenmeye başladı vesaire. Gelinen noktayı nasıl değerlendiriyorsun?

Bu müziğin Türkiye’de ciddi anlamda geliştiğini görüyorum. Yenilenen teknolojilerle beraber önümüzdeki yıllarda çok daha iyi yerlere geleceğimizi düşünüyorum.

“Solar Eclipse Celebration” ile Güneş Tutulması zamanı bir festival yapacaksınız. Nereden çıktı bu konsept? Katılımcıları neler bekliyor?

Bu ismin bulucusu Gözde Gökalemi. Bir gün bana bu projeyle geldi. Bende kendimce değerlendirip mantıklı olduğunu düşünüp, yapabileceğimizi söyledim. Bu konsept, Güneş tutulması ve hemen ardından meteor yağmuru şeklinde gerçekleşecek gök olaylarının arka arkaya gelmesinden etkilenerek çıktı. Katılımcıları, yurtdışından ve yurtiçinden birçok live ve DJ performansı bekliyor. Bunun yanında etkinlik alanına getireceğimiz teleskopla gök cisimlerini inceleme şansımız olacak. Detaylar etkinlik sayfasında.

Solarado Eclipse Celebration

İlerleyen zamanlarda hangi indoor ve outdoor etkinliklerde dinleyebileceğiz?

Solarado Solar Eclipse Celebration (i̇zmir pre-event)
www.facebook.com/events/1397281450376842/
TheDarkCode – Duality
www.facebook.com/events/320183138494433/
Galactic Gathering Vol 3
www.facebook.com/events/341412589673105/
Psy-Boutique Festival 2018
www.facebook.com/events/287979534942372/
Solarado Solar Eclipse Celebration
www.facebook.com/events/168305123787442/

En büyük dark psy festivallerden sayılan Primitif Festival’de 1. Kategoride dark forest setinle birincilik aldın. Tebrik ederim! Bundan bahseder misin bize? Süreç nasıl işledi? Nasıl hissediyorsun? Bu başarının getirileri sana neler oldu?


Primitif Festival’in açtığı “DJ Contest”e hazırlamış olduğum dark forest setimle katıldım. Tüm dinleyici dostlarımın ve arkadaş çevremin vermiş olduğu destek ile bu yarışmada “1. Kategori”de yer alan setim birincilik kazandı. Benim için gerçekten inanılmaz bir mutluluktu. Bu başarının bana getirisi, kendimi sınama imkânı ve ulaşmaya çalıştığım yeri görmemi sağlamasıydı.