Türkiye’deki psy-trance topluluğunun en eski isimlerinden sayılan PSYMUTE (Tolga Yetişmen) ile eskilere doğru giderek Türkiye’nin efsanevi festivali Solar Eclipse Festivali’ni ve projelerini konuştuk. Ülkemizin Avrupa’da bilinen nadir DJ’lerden sayılan PSYMUTE, 7 Nisan gecesi Ankara’da performans sergileyecek.

Merhaba Tolga, öncelikle seni tanıyabilir miyiz? Okular merak edecektir.

Ben Tolga Yetişmen koyu bir Ankaralıyım. İş olarak da İç Mimarlık ve bazen de diziler için mekân tasarımları yapıyorum.

Müziğe ne zaman başladın? Şimdi neler yapıyorsun?

Psychedelic trance dinlemeye 2000’lerde başladım. Askerlik vesaire derken 2004’te Ankara Saklıkentte çalarken buldum kendimi. Şimdilerde diğer tür müziklerle (80’ler, 90’lar, indie rock, metal ve benzeri) alakalı çeşitli mekânlarda çalıyorum.

PSYMUTE ve Süt Kardeşler projeleri altında biliyorum seni. Hangi tarzlarda projeler bunlar?

Öncelikle M.U.T.E. (Millions Under Trance Education) olarak başlamıştım ve Goa-trance çalıyordum. Daha sonraki zamanlarda buna yakın tarzlardan da etkilendim ve setlerime bunları da eklemek istedim bu yüzden de PSYMUTE olarak yoluma devam etme kararı aldım. Süt Kardeşler ise Ankara’da yaşarken arkadaşım Mert Özerk ile yapmaya karar verdiğimiz bir proje. Tarz olarak techno ağırlıklı, yer yer tech house esintileri de var.

Avrupa’da bilinen bir isimsin. Hangi festivallerde çalıyorsun?


Geçtiğimiz senelerde Free Earth Festival (Yunanistan), Samsara Festival (Macaristan) 2017, Dance For Peace Festival (Endonezya) 2017, Ayata Festival ( Türkiye) 2017

“Şimdiye kadarki en iyi line-up”

Solar Clipse ilgili sormak istiyorum. Türkiye’nin şimdiye kadarki en efsanevi festivali diye anılıyor. 15 bin kişi katılmış. Festivalin sadece yüzde 10-15’i Türkiyeli katılımcı; yani yurtdışından ciddi sayıda insan çekmiş. Nasıldı bu festival? Günümüzde neden başka bir benzeri daha gerçekleşmiyor? Girişilen festivallerin bir kısmı ciddi sorunlar yaşıyor.

Güneş tutulması festivali gerçekten inanılmazdı. Bu festivalde çalmak çok heyecan vericiydi. Büyük bir kısmının yabancı uyruklu olması bazen bende yurtdışında bir festivale gitmişim izlenimi yarattı. Festival her şeyiyle inanılmazdı; line-up’ı su ana kadar yapılmış en iyi line-up’tır bence. Her şey çok koordineliydi ve hiç sıkıntı çıkmadı. Hatta ana sahne çöktükten sonra hemen ertesi güne yeni bir sahne kurulmuştu ve festival açılışını yapmışlardı. Bu festivale yakın olabilecek festival ilk Tree of Life 2012 idi. Festival yapmak gerçekten her aşamasıyla beraber koordineli bir çalışma gerektiriyor (mekân seçimi, dekor, su, wc ve benzeri).

7 Nisan gecesi Kite’da Hinkstep öncesinde çalacaksın. Ne çalacaksın? Gecede seni dinleyecekleri neler bekliyor?

Progressive ağırlıklı bir set olacak ve güzel bir yolculuğa çıkacağız.

Önümüzdeki zamanlarda başka nerelerde dinleyebiliriz seni?

Bu sene için iş yoğunluğumdan dolayı çok ilgilenemedim festivallerle. Samsara Festival (Macaristan) ile yazışıyoruz. Ben daha çok 2019 için güzel bir rota çizeceğim düşünüyorum.

PSYMUTE ile ilgili gelişmeleri kaçırmamak için Facebook sayfasını takibe alabilirsiniz.