Yunanistan’ın başarılı producer’larından sayılan Kokobloko, Türkiye’de ilk defa müziğini sergileyecek. Ankara merkezli “Magic of the Chaos” organizasyonu, Kokobloko’yu ağırlayarak “Magic of the Chaos Free Mind Event” etkinliği ile bu sezonun indoor kapanışını gerçekleştiriyor.

Merhaba Mario! Okurlar için bize kendinden bahseder misin?

İsmim Mario Sounoglou. Atina, Yunanistan’da doğdum ve burada yaşıyorum. “Bilgisayar Bilimleri ve 3D Animasyon” bölümünü bitirdim. Şu an daha çok Mimari Görselleştirme alanı üzerinde çalışıyorum. Her türlü yaratıcılık, sintisayzır, yemek pişirme ve seyahat etmek en büyük tutkularımdan.

Müziğe nasıl başladın ve neden psy-trance müziği seçtin?

2000’li yıllardan beri psy-trance müziğine aşinayım. Samimi arkadaşım ve producer Dimitri Dark Elf, bana ilk defa Nuendo’yu tanıttığında sene 2004’tü. Daha sonrası sanırım, salgın hastalık gibiydi ve 14 yıl üzerinden geçti. Daha da bulaşıcı olabilir, daha fazla ne diyebilirim ki!

Türkiye’ye ilk defa geleceksin, nasıl hissediyorsun?

Türkiye için süper heyecanlıyım. Oradaki aile ile tanışmak ve birlikte eğlenmek için sabırsızlanıyorum.

“Tüm ilk denemeler, uygunsuz bir şekilde kullanma konseptiyle oldu”

“Kokobloko”dan biraz konuşalım mı?

Başlangıçtan 2006’ya… O yıl, samimi arkadaşlarımdan Materia Increada diye bilinen Gregory Kontogiannis ile beraber gerçek bir deneysel projeyi başlattık. Kokobloko, bir şey arızalı olduğunda veya amaçlandığı gibi çalışmadığında Yunanistan’da kullandığımız bir ifadedir. Dolaysıyla projenin tüm ilk denemeleri, düzenlemeler ve sesler gibi şeyleri uygunsuz bir şekilde kullanma konseptiyle oldu. Gregory, bir psychedelic rock grubu kolektifi ile devam ettikten iki yıl sonra kendi yolunda gitti ve ben de projeyi yalnız sürdürdü. Müzik stillerini ve türlerini karıştırarak yeni bir yol aradım.

“Makumba” ve “Darkshire” diye iki projen daha var. Peki, bunlar nedir?

Darkshire, 2004 yılında oluşturduğum ilk takma adım/projemdi. İlk 4-5 yıl içerisinde (stil, üretim, kalite) her yolla gerçekten deneysel çalışmalar yapıyordum. Bu isimin, birkaç albüm yaptıktan sonra tamamlanacağına dair hislerim olduğunu söyleyebilirim. 2010’dan bu yana ise Darkshire projesi sessizliğe geçti. 2012 yılında bana ilham vermesi ve daha ileriye götürebilmesi için bir şey istedim ve bu şekilde Makumda projesi doğdu. Gerçekten tutkulu olduğum bir dünyada bu proje meydana çıktı ve o zamandan beri durmaksızın devam ediyorum. Projeleri kategorize etmeyeceğim, insanların müziğin kendisinden zevk almalarını tercih ederim.