12 Mayıs’ta gerçekleşecek “Magic of the Chaos Free Mind Event” etkinliğinde yer alacak bir diğer önemli isim de FOBI. Ankara’da KITE Base kabininde sahne alacak FOBI, müziği ile bizlere harikalar yaratacak. Daha önce de birçok kere Türkiye’de performans sergilemiş bu producer ülkemizde çokça seviliyor. Bakalım Darko, parti öncesi bizlere neler söylemiş…

Merhaba Darko, kendinden bahsedebilir misin?

Merhaba, ismim Darko Velkovski yani nam-ı değer FOBI. 12 Nisan 1987 yılında Makedonya’nın İştip şehrinde doğdum; eşim ve oğlum ile birlikte şimdi de orada yaşıyorum. Üsküp’te bulunan Kiril Metodi Üniversitesi’nde Tarih ve Arşivcilik eğitimi aldım fakat adanmışlığım müziğe doğru gitti.

Müziğe nasıl başladın ve neden psy-trance tarzını seçtin? Senin için bu, neyi ifade ediyor?

1997 yılında psy-trance dinlemeye başladım. Bu, müzik endüstrisinin en harika dönemlerinden biriydi ve ben de anında ona kapıldım. Bu dönemin müziği hâlâ ilham verici. Üç yıl psy-trance dinledikten sonra, işleri kendi başlarına bırakmaya ve DJ’liğe başlamaya karar verdim. Birkaç yıl sonra (2002), kendi kişisel projem FOBİ’yi başlattım.

Kendi sound’umu yaratmak için kullandığım ilk platform Fruity Loops idi. Bu program güzeldi fakat daha ciddi çalışmalar için daha iyi bir platform araştırıyordum. Daha sonra Nuendo, Logic and Cubase gibi platformları keşfettim. Cubase, müziğimi yapmak için DAW (Digital Audio Workstation-Dijital Ses İşleme İstasyonu) olarak kullandığım bir platform. 10 yıldan fazla bu programı kullanıyorum. Psy-trance benim için bir yaşam tarzı, bütün dünyadaki insanları birbirine bağlayan bir kültür ve müzik. Pastadaki kiraz!

Peki, müziğini nasıl tanımlarsın?

Müziğim, gece psy-trance’ı için çok tipik olan edepsiz hasta homurdanma sound’larının yanı sıra fusion ile sabaha yönelik melodileri arasında olarak tanımlanabilir. İkisini bir arada karıştırmak tarzımı eşsizleştiriyor. Sizi sızan bir yörüngeye doğru itmeyi garanti ediyor.

“Hayallerimi ve ilham aldığım şeyleri dönüştürüyorum”

“FOBI” projen için de bir şeyler söyleyebilir misin bize? Hedefin nedir?

FOBI, Makedonya’da ortaya çıkan, Darko Velkosvki müzik projesidir. İştip’te stüdyomda çalışıyorum. Hayallerimi ve ilham aldığım şeyleri müzik ile harikalara dönüştürüyorum. İnanılmaz bir özveri ve disiplinle çalışarak insanın aklını başından alan melodiler yazıyorum.

FOBI altında yayınladığım albümler:

“SURGERY ON THE BRAIN”, Psymoon Records 2009
“WHAT ABOUT THE FORESTS” 2010 E.P. Active Meditation Misuc
“FUNKY FRAGMENTED FREQUENCY”, ikinci albüm, Loose Cognition Records 2011
“ORGANIC SOURCES”, üçüncü solo albüm, No Comment Records 2012
“INDIVIDUAL DREAMS”, fourth solo album, Green Wizards Records 2013
“SOUNDS OF MY VOICE?, Dimensional Records 2014
“GREEN WORLD”, beşinci solo albüm, Psycana Records 2014
“WAY OF LIFE “, Dimensional Records 2015
“FLOW THEORY”, altıncı solo albüm, Green Wizards Records 2016
“REMOVE YOURSELF”, Green Wizards Records 2017
“THIS IS NOT A TEST”, Green Wizards Records 2018

FOBI aynı zamanda 2011 yılıda kurulan Green Wizards Records’ın kurucusudur da.

Başka herhangi yeni bir projen var mı?

Hayır, FOBI tek projem.

12 Mayıs’ta “Magic of the Chaos” ekibinin Ankara’da düzenlediği partide yer alacaksın. Katılımcılara neler söylemek istersin?

Ankara’ya geleceğim için heyecanlıyım. Ülkenizi daha önce birçok kere ziyaret ettim ve Türkiye’de birçok kere performans sergiledim. Bu yüzden Türkiye’nin parti insanların çok iyi olduğunu zaten biliyorum.

12 Mayıs’ta partiye gelin ve büyük patlamayı gerçekleştirelim!