Son zamanlardaki yoğunluk nedeniyle İran seyahati ile ilgili birkaç yazı hâlâ yazılmayı bekliyor. Daha öncesinde neler yapmışım, neler yazmışım hatırlamak için İran Gezi Notları yazı dizisine öncelikle göz atabilirsiniz. Ardından İsfahan’daki ilk durağım Vank Katedrali yapısının güzelliği içinde kaybolabilirsiniz.

Aziz Rahibeler Kilisesi olarak da bilinen Vank Katedrali veya Vank Kilisesi, İran’ın İsfahan kentindeki sizi hayran bırakacak birçok tarihi yapılardan biri. Ermeni Apostolik Kilisesi’ne bağlı bu dini yapı, 16’ıncı yüzyılın sonu ve 17’inci yüzyılın başında Safevilerin Şahı 1. Abbas döneminde Ermeniler için inşa edilmiş. Ermenicede Vank, kadınlar manastırı anlamına geliyor. Katedral, İran camisine benzeyen kubbeli bir tapınaktan ibaret ancak batı kiliselerinde görülen yarı sekizgen bir kubbe ve yükseltilmiş mihrap daha sonra eklenmiş.

Mavi ve altın boyalı merkez kubbe, dünyanın yaratılış ve insanın Eden’den kovulma hikâyesini anlatıyor. Girişin üzerindeki tavan ise Pers minyatürü tarzında çiçek motifleri ile boyanmış. Duvarların üst kısmında İsa’nın yaşamı betimlenirken, alt kısmında da Osmanlı İmparatorluğu tarafından Ermenilerin işkence gördüğü zamanlar anlatılıyor.

Büyüleyici ciltli kitaplar…

Bu görkemli yer aynı zamanda, katedrale bakan bir kütüphane ve müzeye de ev sahipliği yapıyor. Birçok eseri, kıyafeti, dini rütüellerde kullanılan eşyaları müze içinde inceleyebilirsiniz. O eski kitaplar karşısında hayran kalmamak imkânsız. Ermenilerin güzel yazı sanatlarından Tırçnakir (Kuş-Yazı / Hayvan, insan ve çeşitli doğa figürlerinin Ermeni alfabesi harfleri ile birleşmesi – Bknz.) yazmalarını içeren bir kitap bile var.

Kathedralin içine girince duvarlardaki resmedilen freskler sizi büyüleyecek. Tamamen tasvirlerle kaplı duvarlar karşısında insanın ağzı kesinlikle açık kalıyor. Detaylar ve tüm tasvirler büyük bir emeğin ve sabrın harcandığının kanıtı.

Yolunuz buradan geçerse Vank Katedrali uğrak noktalarından biri olsun. Duvarlardaki resimler gerçekten görülmeye değer. Girişin ücretli olduğunu da son olarak ekleyeyim.