CO.IN Festivali‘nin healing area enerjisi gerçekten çok yüksekti. Rila, Uğurcan, Arash, Araz, Belinda, Can… Ufacık alanda bitmeyen muhabbetler ve sevgiler dağıttık etrafa. Bunlardan biri de, yaptığı müziklerle bizleri gökteki yıldızlara kadar çıkartan Dimitrios idi.

Dimitri ile Rila bu İstanbul’da çok güzel bir etkinlikler gerçekleştiriyorlar; müzik terapisti Dimitrios Dermentzioglou‘dan biraz bahsetmek istiyorum.

Dimitrios, Yunan ve İtalyan karışımı bir simya tarifine sahip, İstanbul doğumlu ve Brezilya ateşi ile yanıp tutuşuyor. O, aynı zamanda bir müzik terapisti, şifacı bir DJ ve müzik araştırmaları yapan müzisyen, seyahat aşığı ve orman rehberi.

15 yıldır farklı sanat formatları ile birlikte nerede ihtiyaç varsa, müzik ve kutlamanın ilacı olan müzik terapistliğini gerçekleştiriyor ve DJ olarak çalışıyor.

Orman rehberi ve müzik terapisti Dimitrios Dermentzioglou

Dimitrios, müzik terapisini şöyle açıklıyor: “Bilimsel olarak konuşmak gerekirse müzik terapisi, fiziksel ve psikolojik rahatsızlıklar ve tıkanmaları iyileştirici bir şekilde etki eden; elektronik bir cihazla veya organik bir şekilde (ses, ilashiler vesaire) enstrümanlar tarafından terapitik bir yolla gerçekleştirilen seslerin (frekans, titreşim) kullanımıdır. Tecrübelerim ve gözlerim sonucuna göre benim için bugün müzik terapisi, bunun ötesine geçen bir yoldur. Müziğin belirli niyetlerle bilinçli kullanımı yoluyla bazı şeyleri gözlemledim. Herhangi bir yerde insan bilincini dönüştürebilir, stresi ve anksiyeteyi kaldırabilir, duyguları uyandırabilir, anıları getirebilir, birleştirebilir, yükseltebilir ve iyileştirebilir… Bunlar müzik terapisinin bizim için faydalarından sayılabilir”

Dimitrios CO.IN Festival’i ile ilgili düşüncelerini ise şöyle dile getirdi: “Bu festival benim için gerçekten önemli bir deneyimdi. Normalde psychedelic festivallerde çalışmıyordum fakat healing area’da müzik terapi seanslarını kolaylaştırmak için bir davet aldım. Bunun doğru bir seçim olduğunu kanıtlamak için bir şans vermeliyim diye düşündüm. Senin gibi harika insanlarla tanıştım ve bu deneyim çalışmalarımda bana yardımcı oldu.

Orman rehberi ve müzik terapisti Dimitrios Dermentzioglou

Durmaksızın çalan müziğin insanlara etkisi gibi bazı şeyler gözlemledim. Müzik ile farklı bir deneyim yaşayan insanların sevgisini ve ilgisini almak, görmek beni son derece mutlu etti. 24 saat parti modundan kaçarak başka bir titreşime geçmeye ne kadar çok insanın ihtiyacı olduğunu gördüm. Sadece bir gece, festivalde müzik kesildi. Katılımcıların kalbindeki açıklık ve saf enerji ile sayesinde, sadece ufak bir hoparlörle insanların nasıl enerji ve güç yaydığını o gece gördüm. Bu hepimizi başka bir seviyeye taşıdı. Birlik, kutlama ve yükselme bunun arkasındaki güçlü niyetti elbette.”

Müzik duyguları uyandırır, insanları birbirine bağlar, anıları getirir ve titreşimleri yükseltir… Dimitrios’un The Music Medicine projesi de zihin, beden ve ruh için yararlı bir araç olan müzik fikrini yayıyor. Neden ilaç olduğunu anlayacaksınız. The Music Medicine, geleneksel ile teknoloji, ruh ve bilim arasında köprü kurmayı amaçlar. Dünyanın birçok yerinden müzisyenler, yapımcılar DJ’leri kendi iyileştirici müziğini paylaşmak için davet eder.

Dimitrios

www.facebook.com/dimitriosworld
www.instagram.com/dimitriosvision/
soundcloud.com/dimitriosmusic
www.youtube.com

The Music Medicine

www.themusicmedicine.com
www.facebook.com/themusicmedicine
www.instagram.com/themusicmedicine

2 Eylül 2016, Gaia Dergi